
48" Carrara Smart WIFI DC Ceiling Fan no light, Matt White by Martec
The Ceiling Fan boasts a sleek design and efficient performance. With a brushless 33W DC motor and WiFi connectivity via the Smart Life app, it ensures quiet operation. Ideal for low ceilings, this fan features a slimline design suitable for indoor and covered outdoor spaces. The steel body, canopy, and 4 ABS blades provide durability. Enjoy unique comfort sleep and breeze modes, 6 speed settings, and full reversibility for year-round use—all controlled with the included 8-speed remote and timer.
Â
| Brand | Martec Lighting |
| Sku(s) | MCDC124W |
| Product Type | Ceiling Fans |
| Colour | Matt White |
| Width | 1220mm |
| Height | 235mm |
| Material | Steel |
| Motor Wattage | 33w |
| Motor Type | DC |
| Number of Blades | 4 |
| Blade Pitch | 15° |
| Blade Material | ABS |
| Remote Control | Yes |
| Voltage | 220-240v 50Hz |
|
Air movement m3/hr
|
13,800mÂł/hr max
|
Original: $134.91
-65%$134.91
$47.22Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Ceiling Fan boasts a sleek design and efficient performance. With a brushless 33W DC motor and WiFi connectivity via the Smart Life app, it ensures quiet operation. Ideal for low ceilings, this fan features a slimline design suitable for indoor and covered outdoor spaces. The steel body, canopy, and 4 ABS blades provide durability. Enjoy unique comfort sleep and breeze modes, 6 speed settings, and full reversibility for year-round use—all controlled with the included 8-speed remote and timer.
Â
| Brand | Martec Lighting |
| Sku(s) | MCDC124W |
| Product Type | Ceiling Fans |
| Colour | Matt White |
| Width | 1220mm |
| Height | 235mm |
| Material | Steel |
| Motor Wattage | 33w |
| Motor Type | DC |
| Number of Blades | 4 |
| Blade Pitch | 15° |
| Blade Material | ABS |
| Remote Control | Yes |
| Voltage | 220-240v 50Hz |
|
Air movement m3/hr
|
13,800mÂł/hr max
|


















