
Arc LED Wall Plaster Light Small 3w Havit Lighting - HV8025C, HV8025W
- High density extra strong plaster
- Super bright white
- Easily painted to match decor
- IP rating: IP20
- Indoor use only
Specifications:
- Product Name: Arc
- Category: Wall Light
- Size: Small
- Material: Plaster
- Finish: Super Bright White
- Colour: White
- Lamp: LED
- Lamp Base: G9
- Use: Indoor Only
- Light: 1
- Wattage: 2w
- Power: 240V
- Density: High, extra strong
- Lumens: 130lm, 120lm
- Colour Temp: 5500k, 3000k
- Light Colour: Cool White, Warm White
- IP Rating: IP20
- Globe: Included
Dimension:
- Height: 120mm
- Width: 150mm
- Plate Height: 100mm
| Brand | Havit Lighting |
| Sku(s) | HV8025W, HV8025C |
| Product Type | Indoor Wall Light |
| Colour | White |
| Height | 120mm |
| Width | 150mm |
| Plate Height | 100mm |
| Material | Plaster |
| Bulbs Required | 1 |
| Bulb Included | Yes |
| Bulb Type | G9 |
| Wattage | 2w |
| Voltage | 240v |
| Colour Temperature | 3000k, 5500k |
| Lumens | 120lm, 130lm |
| IP Rating | IP20 |
Original: $117.05
-65%$117.05
$40.97Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- High density extra strong plaster
- Super bright white
- Easily painted to match decor
- IP rating: IP20
- Indoor use only
Specifications:
- Product Name: Arc
- Category: Wall Light
- Size: Small
- Material: Plaster
- Finish: Super Bright White
- Colour: White
- Lamp: LED
- Lamp Base: G9
- Use: Indoor Only
- Light: 1
- Wattage: 2w
- Power: 240V
- Density: High, extra strong
- Lumens: 130lm, 120lm
- Colour Temp: 5500k, 3000k
- Light Colour: Cool White, Warm White
- IP Rating: IP20
- Globe: Included
Dimension:
- Height: 120mm
- Width: 150mm
- Plate Height: 100mm
| Brand | Havit Lighting |
| Sku(s) | HV8025W, HV8025C |
| Product Type | Indoor Wall Light |
| Colour | White |
| Height | 120mm |
| Width | 150mm |
| Plate Height | 100mm |
| Material | Plaster |
| Bulbs Required | 1 |
| Bulb Included | Yes |
| Bulb Type | G9 |
| Wattage | 2w |
| Voltage | 240v |
| Colour Temperature | 3000k, 5500k |
| Lumens | 120lm, 130lm |
| IP Rating | IP20 |






















