
Crew Outdoor LED Wall Light in Matt Black
Crew, a modern decorative IP65 exterior wall light designed to enhance walls and facades with a touch of Hamptons style. This robust light features a die-cast aluminum frame with a UV-resistant polycarbonate diffuser, ensuring durability in various outdoor settings. The integral LED light source provides efficient illumination, with a switchable color temperature of 3000K, 4000K, and 5000K to suit your preferences. Easy to install, Crew comes with a terminal block and mounting plate.
| Brand | Martec Lighting |
| Sku(s) | MLXC34512M, MLXC34512W |
| Product Type | Outdoor Wall Light |
| Colour | Matt Black, White |
| Height | 240mm |
| Width | 140mm |
| Projection | 100mm |
| Material | Aluminium |
| Wattage (Max) | 12w |
| Globe Type | LED |
| Bulb Included | Yes |
| Colour Temperature | 3000k, 4000k, 5000k |
| Lumens | 980lm |
| Dimmable | No |
| CRI | >80 |
| Voltage | 220-240v |
| IP Rating | IP65 |
Original: $54.61
-65%$54.61
$19.11Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Crew, a modern decorative IP65 exterior wall light designed to enhance walls and facades with a touch of Hamptons style. This robust light features a die-cast aluminum frame with a UV-resistant polycarbonate diffuser, ensuring durability in various outdoor settings. The integral LED light source provides efficient illumination, with a switchable color temperature of 3000K, 4000K, and 5000K to suit your preferences. Easy to install, Crew comes with a terminal block and mounting plate.
| Brand | Martec Lighting |
| Sku(s) | MLXC34512M, MLXC34512W |
| Product Type | Outdoor Wall Light |
| Colour | Matt Black, White |
| Height | 240mm |
| Width | 140mm |
| Projection | 100mm |
| Material | Aluminium |
| Wattage (Max) | 12w |
| Globe Type | LED |
| Bulb Included | Yes |
| Colour Temperature | 3000k, 4000k, 5000k |
| Lumens | 980lm |
| Dimmable | No |
| CRI | >80 |
| Voltage | 220-240v |
| IP Rating | IP65 |






