
Domus SOLAR - 25W/35W Square Tricolour Slimline Switchable IP44 LED Ceiling Light
The SOLAR-SQR range of surface mounted LED ceiling lights feature a simple, round and unobtrusive design while providing a 120° beam of uniform light-output through the use of high intensity SMDs (Surface Mounted Diodes).
The SOLAR-SQR is constructed from polycarbonate and rated at IP54, making it ideal for usage in damp locations and in dwellings located close to coastal areas.
SOLAR-SQR LED ceiling lights are available now with TRIO, the added option of changing the colour temperature output of the downlight with a dip switch at the back of the fitting. All models come complete with driver, fully dimmable, have a lifetime of 40,000 hours and are backed by our Three Year Replacement Warranty.
Specifications :
| Order Code |
SOLAR-300-SQR-BLK SOLAR-300-SQR-WHT SOLAR-400-SQR-BLK SOLAR-400-SQR-WHT |
| Product Family | Solar |
| Colour | Black, White |
| Dimmable | Yes |
| Material | Polycarbonate |
| IP Rating | IP54 |
| Length (mm) | 300MM, 400MM |
| Width (mm) | 300MM, 400MM |
| Wattage | 25W, 35W |
| Input Voltage | 240V |
| Warranty Period | 3Y |
| Warranty Type | Replacement |
| Warranty Period | 3Y |
| Warranty Type | Replacement |
Variants :
| Colour | 25W | 35W |
| Black | 20946 | 20947 |
| White | 20944 | 20945 |
Original: $72.02
-65%$72.02
$25.21Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The SOLAR-SQR range of surface mounted LED ceiling lights feature a simple, round and unobtrusive design while providing a 120° beam of uniform light-output through the use of high intensity SMDs (Surface Mounted Diodes).
The SOLAR-SQR is constructed from polycarbonate and rated at IP54, making it ideal for usage in damp locations and in dwellings located close to coastal areas.
SOLAR-SQR LED ceiling lights are available now with TRIO, the added option of changing the colour temperature output of the downlight with a dip switch at the back of the fitting. All models come complete with driver, fully dimmable, have a lifetime of 40,000 hours and are backed by our Three Year Replacement Warranty.
Specifications :
| Order Code |
SOLAR-300-SQR-BLK SOLAR-300-SQR-WHT SOLAR-400-SQR-BLK SOLAR-400-SQR-WHT |
| Product Family | Solar |
| Colour | Black, White |
| Dimmable | Yes |
| Material | Polycarbonate |
| IP Rating | IP54 |
| Length (mm) | 300MM, 400MM |
| Width (mm) | 300MM, 400MM |
| Wattage | 25W, 35W |
| Input Voltage | 240V |
| Warranty Period | 3Y |
| Warranty Type | Replacement |
| Warranty Period | 3Y |
| Warranty Type | Replacement |
Variants :
| Colour | 25W | 35W |
| Black | 20946 | 20947 |
| White | 20944 | 20945 |
























