
Shim Outdoor LED Step Light Rectangular in Black or White CCT Havit Lighting - HV3279T
Features:
- SHIM Surface mounted step light
- Aluminium poly powder coated white
- Opal PC diffuser
- IP54
- Input voltage: 240v AC or 12v DC
- TRI Colour
- Built-in 14w LED
- 3 Years replacement warranty
Specifications:
- Material: Aluminium
- Colour: Black or White
- IP Rating: IP54
- Lamp Base: Built in Tri Colour
- Colour Temperature: 3000k (1120lm) | 4000k (1150lm) | 5500k (1190lm)
- Input Voltage: 12v DC | 240v AC
- CRI: >80
- Wiring: Parallel
- Dimmable: No
- Beam Angle: 120°
Dimension:
- Height: 120mm
- Length: 301mm
- Width: 65mm
Order Code:
- HV3279T-BLK-240V - Black 240v
- HV3279T-BLK-12V - Black 12v
- HV3279T-WHT-240V - White 240v
- HV3279T-WHT-12V - White 12v
| Brand | Havit Lighting |
| Sku(s) | HV3279T-BLK-240V, HV3279T-BLK-12V, HV3279T-WHT-240V, HV3279T-WHT-12V |
| Product Type | Step Light |
| Colour | Black, White |
| Height | 120mm |
| Length | 301mm |
| Width | 65mm |
| Material | Aluminium |
| Bulb Required | 1 |
| Bulb Included | Yes |
| Bulb Type | LED |
| Wattage | 14w |
| Voltage | 240v AC, 12v DC |
| IP Rating | IP54 |
| Colour Temperature | CCT (3000k-4000k-5500k) |
| Beam Angle | 120° |
| Dimmable | No |
| CRI | >80 |
| Warranty | 3 Years |
Original: $113.17
-65%$113.17
$39.61Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Features:
- SHIM Surface mounted step light
- Aluminium poly powder coated white
- Opal PC diffuser
- IP54
- Input voltage: 240v AC or 12v DC
- TRI Colour
- Built-in 14w LED
- 3 Years replacement warranty
Specifications:
- Material: Aluminium
- Colour: Black or White
- IP Rating: IP54
- Lamp Base: Built in Tri Colour
- Colour Temperature: 3000k (1120lm) | 4000k (1150lm) | 5500k (1190lm)
- Input Voltage: 12v DC | 240v AC
- CRI: >80
- Wiring: Parallel
- Dimmable: No
- Beam Angle: 120°
Dimension:
- Height: 120mm
- Length: 301mm
- Width: 65mm
Order Code:
- HV3279T-BLK-240V - Black 240v
- HV3279T-BLK-12V - Black 12v
- HV3279T-WHT-240V - White 240v
- HV3279T-WHT-12V - White 12v
| Brand | Havit Lighting |
| Sku(s) | HV3279T-BLK-240V, HV3279T-BLK-12V, HV3279T-WHT-240V, HV3279T-WHT-12V |
| Product Type | Step Light |
| Colour | Black, White |
| Height | 120mm |
| Length | 301mm |
| Width | 65mm |
| Material | Aluminium |
| Bulb Required | 1 |
| Bulb Included | Yes |
| Bulb Type | LED |
| Wattage | 14w |
| Voltage | 240v AC, 12v DC |
| IP Rating | IP54 |
| Colour Temperature | CCT (3000k-4000k-5500k) |
| Beam Angle | 120° |
| Dimmable | No |
| CRI | >80 |
| Warranty | 3 Years |






















