
Tivah Adj. LED Spike Spotlight TRI Colour in Solid Copper Havit Lighting - HV1413T
- Single Adjustable Spike Spotlight
- Solid Copper
- 90° Tilt & 270° Swivel
- 405mm Spike Length
- 2m Reinforced Cable
- TRI Colour
- IP Rating: IP65
- Input Voltage: 12v DC
- 5w MR16 LED Globe
- 3 Years Replacement Warranty
Must Be Used With Suitable 12v DC LED Driver
| Order Code | Colour Temperature |
Lumens |
| HV1413T |
3000k 4000k 5500k |
250lm 275lm 300lm |
Superseded from codes: HV1413C, HV1413W
| Brand | Havit Lighting |
| Sku(s) | HV1413T |
| Product Type | Spike Light |
| Colour | Copper |
| Height | 405mm |
| Diameter | ø60mm |
| Material | Solid Copper |
| Bulb Required | 1 |
| Bulb Included | Yes |
| Bulb Type | MR16 |
| Wattage | 5w |
| Voltage | 12v DC |
| IP Rating | IP65 |
| Colour Temperature | CCT (3000k, 4000k, 5500k) |
| Lumens | 250lm, 275lm, 300lm |
| Warranty | 3 Years |
Original: $175.56
-65%$175.56
$61.45Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Single Adjustable Spike Spotlight
- Solid Copper
- 90° Tilt & 270° Swivel
- 405mm Spike Length
- 2m Reinforced Cable
- TRI Colour
- IP Rating: IP65
- Input Voltage: 12v DC
- 5w MR16 LED Globe
- 3 Years Replacement Warranty
Must Be Used With Suitable 12v DC LED Driver
| Order Code | Colour Temperature |
Lumens |
| HV1413T |
3000k 4000k 5500k |
250lm 275lm 300lm |
Superseded from codes: HV1413C, HV1413W
| Brand | Havit Lighting |
| Sku(s) | HV1413T |
| Product Type | Spike Light |
| Colour | Copper |
| Height | 405mm |
| Diameter | ø60mm |
| Material | Solid Copper |
| Bulb Required | 1 |
| Bulb Included | Yes |
| Bulb Type | MR16 |
| Wattage | 5w |
| Voltage | 12v DC |
| IP Rating | IP65 |
| Colour Temperature | CCT (3000k, 4000k, 5500k) |
| Lumens | 250lm, 275lm, 300lm |
| Warranty | 3 Years |






















