
Tivah Mini Fixed Down LED Wall Light in Black Havit Lighting - HV1127MR11NW
Features:
- Tivah Fixed Down Wall Pillar Light
- Aluminium Poly Powder Coated Black
- Matching Backing Plate
- High Output Reflector To Maximise Light
- 3000k, 4000k
- IP Rating: IP65
- Beam Angle: 60 degrees
- Input Voltage: 12v DC
- 3 Years Replacement Warranty
Â
Specifications:
- Product Name: Mini Tivah
- Material: Aluminium
- Colour: Black
- IP Rating: IP65
- Lamp Base: MR11
- CRI: >80
- Wiring: Parallel
- Dimmable: No
- Warranty: 3 Years Replacement
Dimension:
- Height: 83mm
- Diameter: ø40mm
- Base Diameter: ø60mm
- Base Width: 22mm
| Order Code | Colour Temperature | Lumens |
Included LED |
| HV1127MR11NW |
3000K 4000K |
270lm 300lm |
3w MR11 LED 3w MR11 LED |
| Brand | Havit Lighting |
| Sku(s) | HV1127MR11NW |
| Product Type | Outdoor Wall Light |
| Colour | Black |
| Height | 83mm |
| Diameter | ø40mm |
| Base Diameter | ø60mm |
| Material | Aluminium |
| Bulb Required | 1 |
| Bulb Included | Yes |
| Bulb Type | MR11 LED |
| Wattage | 3w |
| Voltage | 12v |
| IP Rating | IP65 |
| Colour Temperature | CCT (3000k, 4000k) |
| Lumens | 270lm, 300lm |
| Dimmable | No |
| CRI | >80 |
| Warranty | 3 Years |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Features:
- Tivah Fixed Down Wall Pillar Light
- Aluminium Poly Powder Coated Black
- Matching Backing Plate
- High Output Reflector To Maximise Light
- 3000k, 4000k
- IP Rating: IP65
- Beam Angle: 60 degrees
- Input Voltage: 12v DC
- 3 Years Replacement Warranty
Â
Specifications:
- Product Name: Mini Tivah
- Material: Aluminium
- Colour: Black
- IP Rating: IP65
- Lamp Base: MR11
- CRI: >80
- Wiring: Parallel
- Dimmable: No
- Warranty: 3 Years Replacement
Dimension:
- Height: 83mm
- Diameter: ø40mm
- Base Diameter: ø60mm
- Base Width: 22mm
| Order Code | Colour Temperature | Lumens |
Included LED |
| HV1127MR11NW |
3000K 4000K |
270lm 300lm |
3w MR11 LED 3w MR11 LED |
| Brand | Havit Lighting |
| Sku(s) | HV1127MR11NW |
| Product Type | Outdoor Wall Light |
| Colour | Black |
| Height | 83mm |
| Diameter | ø40mm |
| Base Diameter | ø60mm |
| Material | Aluminium |
| Bulb Required | 1 |
| Bulb Included | Yes |
| Bulb Type | MR11 LED |
| Wattage | 3w |
| Voltage | 12v |
| IP Rating | IP65 |
| Colour Temperature | CCT (3000k, 4000k) |
| Lumens | 270lm, 300lm |
| Dimmable | No |
| CRI | >80 |
| Warranty | 3 Years |
























