
16” Como AC Wall Fan Black, White MWFC400 Martec Lighting
Powerful and efficient 55W AC motor
Classic design for indoor use
ABS blades with steel body and mounting bracket
Push button with 1, 3, 6 hours timer
3 Speed breeze setting with left and right oscillates for air circulation
Manually up and down swing
Supplied with remote control
| Specifications | |
|---|---|
| Model Name | Como |
| Model Numbers | MWFC400M | MWFC400W |
| Warranty Period | 2 Year Replacement Warranty |
| Power Wattage | 55W |
| Voltage | 220-240Va.c. 50-60Hz |
| Air Movement | 4,000m³/hr |
| Material | ABS |
| Number of Blades | 5 |
| Left-Right Oscillation | 70° |
| Up-Down Tilt | 30° |
| Accessories Included | 900mm flex & plug |
Original: $125.63
-65%$125.63
$43.97Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Powerful and efficient 55W AC motor
Classic design for indoor use
ABS blades with steel body and mounting bracket
Push button with 1, 3, 6 hours timer
3 Speed breeze setting with left and right oscillates for air circulation
Manually up and down swing
Supplied with remote control
| Specifications | |
|---|---|
| Model Name | Como |
| Model Numbers | MWFC400M | MWFC400W |
| Warranty Period | 2 Year Replacement Warranty |
| Power Wattage | 55W |
| Voltage | 220-240Va.c. 50-60Hz |
| Air Movement | 4,000m³/hr |
| Material | ABS |
| Number of Blades | 5 |
| Left-Right Oscillation | 70° |
| Up-Down Tilt | 30° |
| Accessories Included | 900mm flex & plug |












