
52" Hampton Smart WIFI DC Ceiling Matt Fan Black, With Light
Introducing the Hampton DC 52" Smart Ceiling Fan, a perfect blend of style and innovation. This ceiling fan boasts a brushless and efficient 40W DC motor, ensuring a quiet operation for any space. With WiFi connectivity via the Smart Life application, you can effortlessly control the fan settings. The low-profile and slimline design make it ideal for both indoor and covered outdoor areas. Enjoy customized comfort with unique sleep and breeze modes, along with 6 additional speed settings.
Â
| Brand | Martec Lighting |
| Sku(s) | MHDC1343M |
| Product Type | Ceiling Fans |
| Colour | Matt Black |
| Width | 1320mm |
| Height | 445mm |
| Material | Metal |
| Light Wattage | 18w |
| Colour Temperature | 2700k/3000k/4000k/5000k/6000k |
| Lumens | 1950lm |
| Motor Wattage | 40w |
| Motor Type | DC |
| Number of Blades | 4 |
| Blade Pitch | 14° |
| Blade Material | ABS |
| Remote Control | Yes |
| Voltage | 220-240v 50Hz |
|
Air movement m3/hr
|
15.600mÂł/hr Max
|
Original: $213.43
-65%$213.43
$74.70Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Introducing the Hampton DC 52" Smart Ceiling Fan, a perfect blend of style and innovation. This ceiling fan boasts a brushless and efficient 40W DC motor, ensuring a quiet operation for any space. With WiFi connectivity via the Smart Life application, you can effortlessly control the fan settings. The low-profile and slimline design make it ideal for both indoor and covered outdoor areas. Enjoy customized comfort with unique sleep and breeze modes, along with 6 additional speed settings.
Â
| Brand | Martec Lighting |
| Sku(s) | MHDC1343M |
| Product Type | Ceiling Fans |
| Colour | Matt Black |
| Width | 1320mm |
| Height | 445mm |
| Material | Metal |
| Light Wattage | 18w |
| Colour Temperature | 2700k/3000k/4000k/5000k/6000k |
| Lumens | 1950lm |
| Motor Wattage | 40w |
| Motor Type | DC |
| Number of Blades | 4 |
| Blade Pitch | 14° |
| Blade Material | ABS |
| Remote Control | Yes |
| Voltage | 220-240v 50Hz |
|
Air movement m3/hr
|
15.600mÂł/hr Max
|

















