š Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

1 / 2
Aaydan 8W Tri-Colour Low Glare Recessed LED Downlight
- 8W LED downlight with Integrated driver
- IP44 rated (front face)
- 92mm cut-out
- IC-4 rated
- Switch between 3000K/4000K/6500K colour temperature
- Fitted with lead and plug
- Leading and Trailing edge dimmable
- Beam Angle 60°
- 5 year warranty, suitable for Commercial applications
| Specification | Details |
|---|---|
| Wattage | 8W |
| Lumens | 800lm / 900lm / 850lm |
| Colour Temperature | 3000K / 4000K / 6500K |
| Dimmable | Yes |
| IP Rating | IP44 |
| Warranty | 5 Year |
| Lighting Type | Integrated LED |
| Globe Included | Yes |
| CRI | >80 |
| Beam Angle | 60° |
Ā
$1.75
Original: $4.99
-65%Aaydan 8W Tri-Colour Low Glare Recessed LED Downlightā
$4.99
$1.75Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 8W LED downlight with Integrated driver
- IP44 rated (front face)
- 92mm cut-out
- IC-4 rated
- Switch between 3000K/4000K/6500K colour temperature
- Fitted with lead and plug
- Leading and Trailing edge dimmable
- Beam Angle 60°
- 5 year warranty, suitable for Commercial applications
| Specification | Details |
|---|---|
| Wattage | 8W |
| Lumens | 800lm / 900lm / 850lm |
| Colour Temperature | 3000K / 4000K / 6500K |
| Dimmable | Yes |
| IP Rating | IP44 |
| Warranty | 5 Year |
| Lighting Type | Integrated LED |
| Globe Included | Yes |
| CRI | >80 |
| Beam Angle | 60° |
Ā








