
Cougar AERO 1lt Pendant - Matt Black
DESCRIPTION
The Aero Pendant light by Cougar is a unique and modern addition to the range. The Aero Pendant light is a tear drop shaped pendant that is suitable for all areas of the home, especially on top of Kitchen Breakfast Bars. The cable is adjustable to suit different ceiling types.
- Requires: 1 x E27 Globe (not included)
- 1 Year Replacement Warranty
Dimensions:
- H 350mm + 200mm Flex
- W 160mm
Specifications:
- Input Voltage: 240V AC
- Power (W): 25W LED Max
- Lamp Base: E27 (Globe not included)
| SKU | AERO |
| Brand | Cougar Lighting |
| Lamp Type | ES E27 Lampholder Suitable for Use with CFL or LED Globe |
| Wattage | 60 Watt E.S |
| Globe Included | Not Included |
| Shade Material | Metal |
| Overall Height | 2500mm |
| Shade Width / Diameter | 160mm |
Original: $84.94
-65%$84.94
$29.73Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
DESCRIPTION
The Aero Pendant light by Cougar is a unique and modern addition to the range. The Aero Pendant light is a tear drop shaped pendant that is suitable for all areas of the home, especially on top of Kitchen Breakfast Bars. The cable is adjustable to suit different ceiling types.
- Requires: 1 x E27 Globe (not included)
- 1 Year Replacement Warranty
Dimensions:
- H 350mm + 200mm Flex
- W 160mm
Specifications:
- Input Voltage: 240V AC
- Power (W): 25W LED Max
- Lamp Base: E27 (Globe not included)
| SKU | AERO |
| Brand | Cougar Lighting |
| Lamp Type | ES E27 Lampholder Suitable for Use with CFL or LED Globe |
| Wattage | 60 Watt E.S |
| Globe Included | Not Included |
| Shade Material | Metal |
| Overall Height | 2500mm |
| Shade Width / Diameter | 160mm |




