
Domus FORGE-PDT - 1 X E27 240V Light Pendant
FORGE-PDT Pendant Series features a unique industrial forged metal appearance that offers a perfect solution that complements modern metal interior decors. Ideal as a feature lamp in living rooms and bedrooms. Antique Silver metalware finish. Part of a family of a matching pendant, table lamp and floor lamp.
- Decorative Globe Recommended
- Requires: 1 x E27 LED Globe (not included)
- 1 Year Replacement Warranty
- Indoor Use Only
Specifications:
| Order Code | FORGE-PDT |
| Product Family | Forge |
| IP Rating | IP20 |
| Input Voltage | 240V |
| Lamp Base | E27 |
| Application | Pendant |
| Warranty Period | 1Y |
| Warranty Type | Replacement |
  Â
Dimensions:
| Shade Diameter | Ă320mm |
| Height | 1500mm |
Original: $140.55
-65%$140.55
$49.19Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
FORGE-PDT Pendant Series features a unique industrial forged metal appearance that offers a perfect solution that complements modern metal interior decors. Ideal as a feature lamp in living rooms and bedrooms. Antique Silver metalware finish. Part of a family of a matching pendant, table lamp and floor lamp.
- Decorative Globe Recommended
- Requires: 1 x E27 LED Globe (not included)
- 1 Year Replacement Warranty
- Indoor Use Only
Specifications:
| Order Code | FORGE-PDT |
| Product Family | Forge |
| IP Rating | IP20 |
| Input Voltage | 240V |
| Lamp Base | E27 |
| Application | Pendant |
| Warranty Period | 1Y |
| Warranty Type | Replacement |
  Â
Dimensions:
| Shade Diameter | Ă320mm |
| Height | 1500mm |























