
Emac Lawton CHELTON Ceiling Pendant 6 Light
Our large Chelton glass hanging lamp is magnificently crafted in a stunning design. This beautiful ring pendant features glamorous mercury mirror glass light with a stunning bronze metal cage and will be perfect statement piece for living space. Crafted from mercuried glass, it offers two different looks when switched on or off. Light shines through the distress accents in the glass to create glowing effect.
The suspension cord is adjustable with metal string to ensure this pendant is hung levelled.
ADDITIONAL FEATURES
• Standard Australian domestic fitting
• Ceiling rose has a matching finish with the base
• 1.5m cord height is adjustable
• Lamp holder takes eight standard E27 light bulb at 60 watt max
Specification:
| Brand | Emac & Lawton Lighting |
| Sku(s) | ELJE15309 |
| Product Type | Chandeliers |
| Colour | Brown |
| Length | 900mm |
| Height | 130mm |
| Diameter | ø900mm |
| Canopy Diameter | ø120mm |
| Cord Length | 1000mm |
| Material | Glass With Iron Metal |
| Bulb Required | 6 |
| Bulb Included | No |
| Bulb Type | E27 |
| Wattage (max) | 40w |
| WEIGHT | Â 12.9 kg |
| MATERIAL | Â Glass, Iron, Brass |
| COLOUR | Brown |
Original: $2,033.68
-65%$2,033.68
$711.79Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Our large Chelton glass hanging lamp is magnificently crafted in a stunning design. This beautiful ring pendant features glamorous mercury mirror glass light with a stunning bronze metal cage and will be perfect statement piece for living space. Crafted from mercuried glass, it offers two different looks when switched on or off. Light shines through the distress accents in the glass to create glowing effect.
The suspension cord is adjustable with metal string to ensure this pendant is hung levelled.
ADDITIONAL FEATURES
• Standard Australian domestic fitting
• Ceiling rose has a matching finish with the base
• 1.5m cord height is adjustable
• Lamp holder takes eight standard E27 light bulb at 60 watt max
Specification:
| Brand | Emac & Lawton Lighting |
| Sku(s) | ELJE15309 |
| Product Type | Chandeliers |
| Colour | Brown |
| Length | 900mm |
| Height | 130mm |
| Diameter | ø900mm |
| Canopy Diameter | ø120mm |
| Cord Length | 1000mm |
| Material | Glass With Iron Metal |
| Bulb Required | 6 |
| Bulb Included | No |
| Bulb Type | E27 |
| Wattage (max) | 40w |
| WEIGHT | Â 12.9 kg |
| MATERIAL | Â Glass, Iron, Brass |
| COLOUR | Brown |




















