
Hutton 1 Light Pendant Black or Gold
A timeless classic, the Hutton range by Cougar Lighting features a unique opaque ribbed glass with contrasting gold metalware. Designed to illuminate softly and evenly the Hutton series impresses with it's modern aesthetic, designed to suit the most diverse interior styles.
| No. Of Lights | 1 Light |
|---|---|
| Globe Included | No |
| Globe Type | E27 |
| Height: | 350mm |
| Width | 240mm |
| Dimmable | Yes, With Dimmable Globes |
| Suspension | 200cm |
| Material/Finish | Metal/Glass |
| Warranty | 12 Months |
| Model | HUTT1PGLD |
Original: $112.78
-65%$112.78
$39.47Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A timeless classic, the Hutton range by Cougar Lighting features a unique opaque ribbed glass with contrasting gold metalware. Designed to illuminate softly and evenly the Hutton series impresses with it's modern aesthetic, designed to suit the most diverse interior styles.
| No. Of Lights | 1 Light |
|---|---|
| Globe Included | No |
| Globe Type | E27 |
| Height: | 350mm |
| Width | 240mm |
| Dimmable | Yes, With Dimmable Globes |
| Suspension | 200cm |
| Material/Finish | Metal/Glass |
| Warranty | 12 Months |
| Model | HUTT1PGLD |






















