
Mercator Jota 4B DC Ceiling Fan 52" White FC2110134WH
The Jota 4B ceiling fan range by Mercator strikes the perfect balance between functionality and aesthetics. Its 52" (132cm) blade span makes it suitable for medium to larger sized rooms, providing optimal, silent airflow with its 35W DC motor.
| Size / Length | 52" 132cm |
|---|---|
| Blades | ABS plastic non-rusting blades |
| Motor | DC |
| Airflow | 11300 mÂł/hr |
| Reversible Function | Yes |
| Location | Indoor/Outdoor Covered |
| Control | 6 Speed Remote Control |
| Extension Rods | Available |
| Ceiling To Bottom Of Fan | 330mm |
| Model | FC2110134WH |
| Warranty | 2 year in-home warranty, 5 year motor warranty |
| Fan Light | No Light |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Jota 4B ceiling fan range by Mercator strikes the perfect balance between functionality and aesthetics. Its 52" (132cm) blade span makes it suitable for medium to larger sized rooms, providing optimal, silent airflow with its 35W DC motor.
| Size / Length | 52" 132cm |
|---|---|
| Blades | ABS plastic non-rusting blades |
| Motor | DC |
| Airflow | 11300 mÂł/hr |
| Reversible Function | Yes |
| Location | Indoor/Outdoor Covered |
| Control | 6 Speed Remote Control |
| Extension Rods | Available |
| Ceiling To Bottom Of Fan | 330mm |
| Model | FC2110134WH |
| Warranty | 2 year in-home warranty, 5 year motor warranty |
| Fan Light | No Light |















