
Pinta CCT LED Step Light Louvred 12v in Black Havit Lighting - HV2925T-12V
- Pinta Louvred Step Light
- Aluminium Poly Powder Coated Black
- Tempered Glass
- IP65
- Input Voltage: 12v DC
- 3 Years Replacement Warranty
Specifications:
- Name: Pinta
- Material: Aluminum
- Colour: Poly Powder Coated Black
- Input Voltage: 12v DC
- Globes: 2.3w Built in LED
- Colour Temperature: 3000k (160lm), 4000k(170lm), 5500k (180lm)
- CRI: >80
- IP Rating: IP65
- Globe Type: LED
- Wiring: Parallel
- Dimmable: No
- Beam Angle: 120°
- Diameter: ø98mm
Order Code:
- HV2925T-12V
| Brand | Havit Lighting |
| Sku(s) | HV2925T-12V |
| Product Type | Step Light |
| Colour | Black |
| Diameter | ø98mm |
| Depth | 46mm |
| Material | Aluminium |
| Bulb Required | 1 |
| Bulb Included | Yes |
| Bulb Type | LED |
| Wattage | 2.3w |
| Voltage | 12v |
| Colour Temperature | CCT (3000k-4000k-5500k) |
| Lumens | 160lm-170lm-180lm |
| IP Rating | IP65 |
| Dimmable | No |
| Beam Angle | 120° |
| Warranty | 3 Years |
Original: $40.42
-65%$40.42
$14.15Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Pinta Louvred Step Light
- Aluminium Poly Powder Coated Black
- Tempered Glass
- IP65
- Input Voltage: 12v DC
- 3 Years Replacement Warranty
Specifications:
- Name: Pinta
- Material: Aluminum
- Colour: Poly Powder Coated Black
- Input Voltage: 12v DC
- Globes: 2.3w Built in LED
- Colour Temperature: 3000k (160lm), 4000k(170lm), 5500k (180lm)
- CRI: >80
- IP Rating: IP65
- Globe Type: LED
- Wiring: Parallel
- Dimmable: No
- Beam Angle: 120°
- Diameter: ø98mm
Order Code:
- HV2925T-12V
| Brand | Havit Lighting |
| Sku(s) | HV2925T-12V |
| Product Type | Step Light |
| Colour | Black |
| Diameter | ø98mm |
| Depth | 46mm |
| Material | Aluminium |
| Bulb Required | 1 |
| Bulb Included | Yes |
| Bulb Type | LED |
| Wattage | 2.3w |
| Voltage | 12v |
| Colour Temperature | CCT (3000k-4000k-5500k) |
| Lumens | 160lm-170lm-180lm |
| IP Rating | IP65 |
| Dimmable | No |
| Beam Angle | 120° |
| Warranty | 3 Years |






















