
Martec Precision 48" 4 Blade Ceiling Fan Full 316 Stainless Steel
Product Features:
- Full 3 year In Home warranty
- Fast fix blade attachment system
- Marine grade 316 stainless steel, perfect for salt water environments
- Light adaptable (PLKSS)
- Huge 23 degree blade pitch
- 3 speed wall controller with light switch
- Remote control adaptable
- Fully reversible for summer & winter
- Available in 1200mm (48"), 1300mm (52"), or 1400mm (56") blade diameter
- 316 stainless steel prevents overall corrosion better than 304 stainless steel, offering higher resistance to pitting and crevice corrosion in chloride (salt) environments (Tea staining may still occur)
| SKU | MPF3162SS |
| Brand | Martec |
| Select a Colour | 316 Stainless Steel |
| Colour | Silver / Chrome |
| Colour - Blades | 316 Stainless Steel |
| Colour - Motor | 316 Stainless Steel |
| Motor Type | AC Motor |
| Motor Wattage | 75W |
| Motor Material | Metal |
| Maximum Airflow | 16,380m³/hr |
| Fan Blade Span | 48" |
| Number of Blades | 4 |
| Blade Material | Metal |
| Blade Pitch | 23° |
| Remote Control | Not Included |
| Summer/Winter Operation | Yes |
| Installation Location | Indoor & Outdoor Undercover |
| Warranty | 6 Year (3 Year In Home + 3 Year Motor Replacement Warranty) |
|
Air movement m3/hr
|
16,380m³/hr |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product Features:
- Full 3 year In Home warranty
- Fast fix blade attachment system
- Marine grade 316 stainless steel, perfect for salt water environments
- Light adaptable (PLKSS)
- Huge 23 degree blade pitch
- 3 speed wall controller with light switch
- Remote control adaptable
- Fully reversible for summer & winter
- Available in 1200mm (48"), 1300mm (52"), or 1400mm (56") blade diameter
- 316 stainless steel prevents overall corrosion better than 304 stainless steel, offering higher resistance to pitting and crevice corrosion in chloride (salt) environments (Tea staining may still occur)
| SKU | MPF3162SS |
| Brand | Martec |
| Select a Colour | 316 Stainless Steel |
| Colour | Silver / Chrome |
| Colour - Blades | 316 Stainless Steel |
| Colour - Motor | 316 Stainless Steel |
| Motor Type | AC Motor |
| Motor Wattage | 75W |
| Motor Material | Metal |
| Maximum Airflow | 16,380m³/hr |
| Fan Blade Span | 48" |
| Number of Blades | 4 |
| Blade Material | Metal |
| Blade Pitch | 23° |
| Remote Control | Not Included |
| Summer/Winter Operation | Yes |
| Installation Location | Indoor & Outdoor Undercover |
| Warranty | 6 Year (3 Year In Home + 3 Year Motor Replacement Warranty) |
|
Air movement m3/hr
|
16,380m³/hr |












