
Reech LED Emergency Exit Light Surface-Mount & Rod
With high-quality electronic components and a long-lasting design, the Feature-Rich Emergency Exit Sign combines reliability and durability. Easily customizable with interchangeable decals, this product is available in a black model and boasts the lowest energy consumption.
Supporting both single and double-sided decals, this sign is suitable for effectively marking emergency exits. With a high ambient temperature rating (40°C), it ensures reliable performance, especially in challenging environments. It comes with a chain and rod mounting kit for surface and rod installation.
Equipped with a high-quality lithium battery (LiFePO4) and smart charger, it provides a reliable power source. Its clear and understandable labeling ensures quick and safe exit in emergencies. Designed to meet safety standards, it is fully compliant with emergency regulations.
This Feature-Rich Emergency Exit Sign is an ideal choice for increasing safety awareness and providing a secure exit in emergencies with its long-lasting performance.
| Supply Voltage | 220-240V ~ 50Hz |
| Ambient Temperature | 0 ā40°C |
| Classification | 2 |
| Wiring | Terminal block (1-16 mm ā”) |
| IP Rating | IP20 |
| Mounting Type | Ā Recessed (Rod, surface and suspended mounting available with kits (Rod Mount Kit and Surface Mount Kit not included) |
| Decal Size | 300 x 159 mm |
| Rated Duration | 3 hours |
| Emergency Testing | Standalone Wi-Fi Self test DALI Self test |
| Type | LiFePO4 |
| Voltage | 3.2V |
| Code | 1500mah |
| Type(Charger) | Smart charge |
| Time(Charger) | 24 hours |
| Operation(Charger) | Multi-state |
Ā
| Compliance | Ā |
| Standard |
-IEC 60598-2-22 -IEC 60598-1 -EN 55015 -EN 61000-3-2 -EN 61000-3-3 -EN 62493 -AS 2293.3 |
Ā
| Package | Net weight | Gross weight | Quantity | Ā Size |
| Carton | 4.8 kg | 5.5kg | 4 pcs/ctn | 43x43x24 cm |
Original: $77.81
-65%$77.81
$27.23Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
With high-quality electronic components and a long-lasting design, the Feature-Rich Emergency Exit Sign combines reliability and durability. Easily customizable with interchangeable decals, this product is available in a black model and boasts the lowest energy consumption.
Supporting both single and double-sided decals, this sign is suitable for effectively marking emergency exits. With a high ambient temperature rating (40°C), it ensures reliable performance, especially in challenging environments. It comes with a chain and rod mounting kit for surface and rod installation.
Equipped with a high-quality lithium battery (LiFePO4) and smart charger, it provides a reliable power source. Its clear and understandable labeling ensures quick and safe exit in emergencies. Designed to meet safety standards, it is fully compliant with emergency regulations.
This Feature-Rich Emergency Exit Sign is an ideal choice for increasing safety awareness and providing a secure exit in emergencies with its long-lasting performance.
| Supply Voltage | 220-240V ~ 50Hz |
| Ambient Temperature | 0 ā40°C |
| Classification | 2 |
| Wiring | Terminal block (1-16 mm ā”) |
| IP Rating | IP20 |
| Mounting Type | Ā Recessed (Rod, surface and suspended mounting available with kits (Rod Mount Kit and Surface Mount Kit not included) |
| Decal Size | 300 x 159 mm |
| Rated Duration | 3 hours |
| Emergency Testing | Standalone Wi-Fi Self test DALI Self test |
| Type | LiFePO4 |
| Voltage | 3.2V |
| Code | 1500mah |
| Type(Charger) | Smart charge |
| Time(Charger) | 24 hours |
| Operation(Charger) | Multi-state |
Ā
| Compliance | Ā |
| Standard |
-IEC 60598-2-22 -IEC 60598-1 -EN 55015 -EN 61000-3-2 -EN 61000-3-3 -EN 62493 -AS 2293.3 |
Ā
| Package | Net weight | Gross weight | Quantity | Ā Size |
| Carton | 4.8 kg | 5.5kg | 4 pcs/ctn | 43x43x24 cm |













