
Telbix Dover 45 Pendant Black DOVER PE45-BK
The Dover family of pendant lights is a stylish and contemporary collection, featuring durable iron construction available in antique silver or black finishes. Each pendant includes a fabric inner shade that softly diffuses light, creating a warm and inviting ambiance. Available in three sizes, the Dover range is perfect for adding a modern touch to any space, offering elegant design with practical functionality.
| No. Of Lights | 4 Light |
|---|---|
| Globe Included | No |
| Globe Type | E14 |
| Height: | 73cm |
| Diameter | 45cm |
| Dimmable | Yes, With Dimmable Globes |
| Suspension | 200cm |
| Material/Finish | Metal |
| Warranty | 3 Years |
| Model | DOVER PE45-BK |
Original: $448.99
-65%$448.99
$157.15Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Dover family of pendant lights is a stylish and contemporary collection, featuring durable iron construction available in antique silver or black finishes. Each pendant includes a fabric inner shade that softly diffuses light, creating a warm and inviting ambiance. Available in three sizes, the Dover range is perfect for adding a modern touch to any space, offering elegant design with practical functionality.
| No. Of Lights | 4 Light |
|---|---|
| Globe Included | No |
| Globe Type | E14 |
| Height: | 73cm |
| Diameter | 45cm |
| Dimmable | Yes, With Dimmable Globes |
| Suspension | 200cm |
| Material/Finish | Metal |
| Warranty | 3 Years |
| Model | DOVER PE45-BK |
























