
Telbix Flank Post Light in Verde Green, Corten and Black
The Flank Post Light is a stylish and functional outdoor lighting solution, available in three colourways to blend with your exterior seamlessly. Crafted from durable aluminium and rated IP65 for weather resistance, it features a honeycomb lens for anti-glare illumination and a 350° rotatable head that allows for directional lighting. LED integrated with a warm 3000K colour temperature, the Flank delivers both comfort and performance, making it ideal for pathways, gardens, and modern outdoor spaces. This fitting is low voltage (24V) and requires a driver.
| Colour Temp | 3000K - Warm White |
|---|---|
| Lumen Output: | 210lm |
| Wattage | 3 Watt |
| Globe Type | LED |
| Material/Finish | Aluminium |
| Height: | 66cm (In Total) |
| Width: | 7cm |
| Input Voltage | 24vDC |
| IP Rating | 65 |
| Model | FLANK PT3-BK324,FLANK PT3-RST324,FLANK PT3-GN324 |
| Warranty | 3 Year Replacement Warranty |
Original: $77.81
-65%$77.81
$27.23Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Flank Post Light is a stylish and functional outdoor lighting solution, available in three colourways to blend with your exterior seamlessly. Crafted from durable aluminium and rated IP65 for weather resistance, it features a honeycomb lens for anti-glare illumination and a 350° rotatable head that allows for directional lighting. LED integrated with a warm 3000K colour temperature, the Flank delivers both comfort and performance, making it ideal for pathways, gardens, and modern outdoor spaces. This fitting is low voltage (24V) and requires a driver.
| Colour Temp | 3000K - Warm White |
|---|---|
| Lumen Output: | 210lm |
| Wattage | 3 Watt |
| Globe Type | LED |
| Material/Finish | Aluminium |
| Height: | 66cm (In Total) |
| Width: | 7cm |
| Input Voltage | 24vDC |
| IP Rating | 65 |
| Model | FLANK PT3-BK324,FLANK PT3-RST324,FLANK PT3-GN324 |
| Warranty | 3 Year Replacement Warranty |





















