
Telbix Jura 6 Tier Crystal Pendant Gold JURA PE6T-GD3C
The Jura range is an exquisite collection of lighting fixtures, meticulously crafted with a blend of stainless steel and crystal materials. Available in striking gold or sleek chrome finishes, the Jura comes in a diverse range of sizes in both pendant and close to ceiling fixtures to cater to various spaces and preferences. The integration of advanced LED technology ensures energy efficiency and long-lasting illumination. Adding to their versatility, the fixtures are dimmable by remote, allowing users to adjust the lighting ambiance to suit different moods and occasions.
| No. Of Lights | 6 Light |
|---|---|
| Globe Included | Yes |
| Globe Type | LED 3 CCT (3300k - 4200k - 6500k) |
| Lumens | 45600 |
| Height: | 350cm |
| Diameter | 100cm |
| Dimmable | Yes - Bluetooth Remote |
| Suspension | 350cm (Adjustable) |
| Material/Finish | Crystal |
| Warranty | 3 Years |
| Model | JURA PE6T-GD3C |
Original: $4,068.08
-65%$4,068.08
$1,423.83Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Jura range is an exquisite collection of lighting fixtures, meticulously crafted with a blend of stainless steel and crystal materials. Available in striking gold or sleek chrome finishes, the Jura comes in a diverse range of sizes in both pendant and close to ceiling fixtures to cater to various spaces and preferences. The integration of advanced LED technology ensures energy efficiency and long-lasting illumination. Adding to their versatility, the fixtures are dimmable by remote, allowing users to adjust the lighting ambiance to suit different moods and occasions.
| No. Of Lights | 6 Light |
|---|---|
| Globe Included | Yes |
| Globe Type | LED 3 CCT (3300k - 4200k - 6500k) |
| Lumens | 45600 |
| Height: | 350cm |
| Diameter | 100cm |
| Dimmable | Yes - Bluetooth Remote |
| Suspension | 350cm (Adjustable) |
| Material/Finish | Crystal |
| Warranty | 3 Years |
| Model | JURA PE6T-GD3C |




















