
Telbix Pinta 8 Light LED Pendant Gold PINTA PE08-GD
The Pinta Pendant Light is a modern and captivating fixture, available in 8 or 10 light options. Featuring integrated LED rods that emit a warm 3000K color temperature, it is constructed from durable iron and available in both gold and black finishes. Perfect for adding a touch of contemporary elegance to any space.Â
| Colour Temp | 3000K - Warm White |
|---|---|
| No. Of Lights | 8 Light |
| Globe Included | Yes |
| Globe Type | LED |
| Lumens | 1164lm |
| Height: | 25cm |
| Diameter | 82cm |
| Dimmable | No |
| Suspension | 60cm+60cm+30cm (Adjustable Rods) |
| Material/Finish | Metal |
| Wattage | 24 Watt |
| Warranty | 3 Years |
| Model | PINTA PE08-GD |
Original: $334.78
-65%$334.78
$117.17Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Pinta Pendant Light is a modern and captivating fixture, available in 8 or 10 light options. Featuring integrated LED rods that emit a warm 3000K color temperature, it is constructed from durable iron and available in both gold and black finishes. Perfect for adding a touch of contemporary elegance to any space.Â
| Colour Temp | 3000K - Warm White |
|---|---|
| No. Of Lights | 8 Light |
| Globe Included | Yes |
| Globe Type | LED |
| Lumens | 1164lm |
| Height: | 25cm |
| Diameter | 82cm |
| Dimmable | No |
| Suspension | 60cm+60cm+30cm (Adjustable Rods) |
| Material/Finish | Metal |
| Wattage | 24 Watt |
| Warranty | 3 Years |
| Model | PINTA PE08-GD |























