
Telbix RIAS 40 CTC RIAS CTC40-GD3C
The Rias range is an exquisite blend of stainless steel and crystal materials. Available in gold or sleek chrome finishes, the Rias comes in a range of circular sizes in both pendant and close to ceiling fixtures to cater to various spaces and preferences. The integration of advanced LED technology ensures energy efficiency and long-lasting illumination. Adding to their versatility, the fixtures are dimmable by remote, allowing users to adjust the lighting ambiance to suit different moods and occasions.
| No. Of Lights | 1 Light |
|---|---|
| Globe Included | Yes |
| Globe Type | LED 3 CCT (3300k - 4200k - 6500k) |
| Lumens | 3000lm |
| Height: | 7.6cm+3.5cm |
| Diameter | 40cm |
| Dimmable | Yes - Bluetooth Remote |
| Suspension | Flush Mount |
| Material/Finish | Crystal |
| Wattage | 30 Watt |
| Warranty | 3 Years |
| Model | RIAS CTC40-GD3C |
Original: $548.93
-65%$548.93
$192.13Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Rias range is an exquisite blend of stainless steel and crystal materials. Available in gold or sleek chrome finishes, the Rias comes in a range of circular sizes in both pendant and close to ceiling fixtures to cater to various spaces and preferences. The integration of advanced LED technology ensures energy efficiency and long-lasting illumination. Adding to their versatility, the fixtures are dimmable by remote, allowing users to adjust the lighting ambiance to suit different moods and occasions.
| No. Of Lights | 1 Light |
|---|---|
| Globe Included | Yes |
| Globe Type | LED 3 CCT (3300k - 4200k - 6500k) |
| Lumens | 3000lm |
| Height: | 7.6cm+3.5cm |
| Diameter | 40cm |
| Dimmable | Yes - Bluetooth Remote |
| Suspension | Flush Mount |
| Material/Finish | Crystal |
| Wattage | 30 Watt |
| Warranty | 3 Years |
| Model | RIAS CTC40-GD3C |






















