
42" Scorpion DC Ceiling Fan Matt Black or Matt White MSDC103 by Martec
Introducing the Scorpion DC 42" Smart Ceiling Fan with WiFi Remote Control. Featuring a quiet and efficient 34W DC motor, this fan is designed for low ceilings, making it perfect for both indoor and covered outdoor spaces. With unique comfort sleep and breeze modes, along with 6 additional speed settings, it provides versatile and efficient cooling. The steel body and canopy, paired with ABS blades, ensure durability and a sleek appearance. Fully reversible for summer and winter modes, and backed by a 6-year warranty. Elevate your space with the Scorpion DC 42" Smart Ceiling Fan.
Â
| Brand | Martec Lighting |
| Sku(s) | MSDC103M |
| Product Type | Ceiling Fans |
| Colour | Matt Black, Matt White |
| Diameter | ø1066mm (42”) |
| Height | 346mm |
| Canopy Diameter | ø150mm |
| Material | Steel |
| Motor Wattage | 34w |
| Motor Type | DC |
| Number of Blades | 3 |
| Blade Pitch | 13° |
| Blade Material | ABS |
| Remote Control | Yes |
| Voltage | 220-240Va.c. |
|
Air movement m3/hr
|
10,300mÂł/hr Max
|
Original: $177.74
-65%$177.74
$62.21Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Introducing the Scorpion DC 42" Smart Ceiling Fan with WiFi Remote Control. Featuring a quiet and efficient 34W DC motor, this fan is designed for low ceilings, making it perfect for both indoor and covered outdoor spaces. With unique comfort sleep and breeze modes, along with 6 additional speed settings, it provides versatile and efficient cooling. The steel body and canopy, paired with ABS blades, ensure durability and a sleek appearance. Fully reversible for summer and winter modes, and backed by a 6-year warranty. Elevate your space with the Scorpion DC 42" Smart Ceiling Fan.
Â
| Brand | Martec Lighting |
| Sku(s) | MSDC103M |
| Product Type | Ceiling Fans |
| Colour | Matt Black, Matt White |
| Diameter | ø1066mm (42”) |
| Height | 346mm |
| Canopy Diameter | ø150mm |
| Material | Steel |
| Motor Wattage | 34w |
| Motor Type | DC |
| Number of Blades | 3 |
| Blade Pitch | 13° |
| Blade Material | ABS |
| Remote Control | Yes |
| Voltage | 220-240Va.c. |
|
Air movement m3/hr
|
10,300mÂł/hr Max
|


















