
48" Avoca Smart WIFI DC Ceiling Fan with Remote Control
| Model name | AVOCA48DC-SMART |
| Brand | Martec |
| Motor Type | DC Motor |
| Dimensions | 1220mm |
| Motor Wattage | 45W Ā DC |
| Voltage | 220-240Va.c. 50-60Hz |
| Motor Material | Metal |
| Maximum Airflow | 10,530m³/hr |
| Fan Blade Span | 48" |
| Number of Blades | 3 |
| Number Of Speeds | 6 + 2 (Unique comfort sleep and breeze mode) |
| Blade Pitch | 10° |
| Hangsure canopy | 15° |
| Blade Material | ABS |
| Remote Control | Included |
| Summer/Winter Operation | Yes |
| Installation Location | Indoor & Outdoor Undercover |
| Warranty | 6* Year In-Home Warranty - *3 year In-Home + 3 Year Replacement Warranty on the motor only |
|
Air movement m3/hr
|
10,530m³/hr Max
|
Ā
Variants :
| Matt Black | Matt WhiteĀ | Matt White and Oak |
| MADC123MMR | MADC123WWR | MADC123WOR |
Ā
Original: $144.91
-65%$144.91
$50.72Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Model name | AVOCA48DC-SMART |
| Brand | Martec |
| Motor Type | DC Motor |
| Dimensions | 1220mm |
| Motor Wattage | 45W Ā DC |
| Voltage | 220-240Va.c. 50-60Hz |
| Motor Material | Metal |
| Maximum Airflow | 10,530m³/hr |
| Fan Blade Span | 48" |
| Number of Blades | 3 |
| Number Of Speeds | 6 + 2 (Unique comfort sleep and breeze mode) |
| Blade Pitch | 10° |
| Hangsure canopy | 15° |
| Blade Material | ABS |
| Remote Control | Included |
| Summer/Winter Operation | Yes |
| Installation Location | Indoor & Outdoor Undercover |
| Warranty | 6* Year In-Home Warranty - *3 year In-Home + 3 Year Replacement Warranty on the motor only |
|
Air movement m3/hr
|
10,530m³/hr Max
|
Ā
Variants :
| Matt Black | Matt WhiteĀ | Matt White and Oak |
| MADC123MMR | MADC123WWR | MADC123WOR |
Ā


















