
52" Scorpion DC Ceiling Fan Graphite/Carbon MSDC133 Martec Lighting
Introducing the Scorpion DC 52" Smart Ceiling Fan with WiFi control. This fan features a quiet 34W DC motor, making it ideal for both indoor and covered outdoor spaces. With unique comfort sleep and breeze modes, along with 6 other speed settings, it provides versatile and efficient cooling. The steel body, ABS blades, and PMMA lens cover ensure durability and a modern look. Fully reversible for year-round use, and backed by a 6-year warranty. Enhance your space with the Scorpion DC 52" Smart Ceiling Fan.
Â
| Brand | Martec Lighting |
| Sku(s) | MSDC133GC |
| Product Type | Ceiling Fans |
| Colour | Graphite/Carbon, |
| Diameter | 1320mm (52”) |
| Height | 346mm |
| Canopy Diameter | ø150mm |
| Material | Steel |
| Motor Wattage | 34w |
| Motor Type | DC |
| Number of Blades | 3 |
| Blade Pitch | 13° |
| Blade Material | ABS |
| Remote Control | Yes |
| Voltage | 220-240Va.c. |
|
Air movement m3/hr
|
10,300mÂł/hr Max
|
Original: $213.43
-65%$213.43
$74.70Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Introducing the Scorpion DC 52" Smart Ceiling Fan with WiFi control. This fan features a quiet 34W DC motor, making it ideal for both indoor and covered outdoor spaces. With unique comfort sleep and breeze modes, along with 6 other speed settings, it provides versatile and efficient cooling. The steel body, ABS blades, and PMMA lens cover ensure durability and a modern look. Fully reversible for year-round use, and backed by a 6-year warranty. Enhance your space with the Scorpion DC 52" Smart Ceiling Fan.
Â
| Brand | Martec Lighting |
| Sku(s) | MSDC133GC |
| Product Type | Ceiling Fans |
| Colour | Graphite/Carbon, |
| Diameter | 1320mm (52”) |
| Height | 346mm |
| Canopy Diameter | ø150mm |
| Material | Steel |
| Motor Wattage | 34w |
| Motor Type | DC |
| Number of Blades | 3 |
| Blade Pitch | 13° |
| Blade Material | ABS |
| Remote Control | Yes |
| Voltage | 220-240Va.c. |
|
Air movement m3/hr
|
10,300mÂł/hr Max
|


















