
Aspire II Bathroom Heater and Exhaust Fan with Tricolour LED Light | Martec Lighting
- Sleek and low profile design to suit any small to medium bathroom application
- Polyproylene housing with aluminium housing fascia
- Built in thermal overload protection
- Back draft stopper included
- Cut-out template included
- Compatible with Martec bathroom remote MBHRKIT (not included)
| Ordering Code | MBHA1000W |
| Colour | White |
| Air Extraction | 500 mÂł/hr |
| Power Wattage | 60W |
| Voltage | 220–240V 50Hz |
| Material | Polypropylene Housing |
| Cutout Size | 475 Ă— 325 mm |
| Decibel Rating | ≤ 45 dB |
| IP Rating | IPX2 |
| Heating Wattage / Type | 1000W R7s Heat Tube (238mm) |
| Lighting Wattage / Type | 20W LED |
| Colour Temperature | 3000K / 4000K / 5000K |
| Lumens Output | 2400lm |
| Minimum Ceiling Depth | 220mm |
| Ducting Size | 150mm |
| Accessories Included | 1 Ă— 1.5m duct 2 Ă— ducting clips 1 Ă— 3 gang switch 1 Ă— heat tube |
Original: $292.66
-65%$292.66
$102.43Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Sleek and low profile design to suit any small to medium bathroom application
- Polyproylene housing with aluminium housing fascia
- Built in thermal overload protection
- Back draft stopper included
- Cut-out template included
- Compatible with Martec bathroom remote MBHRKIT (not included)
| Ordering Code | MBHA1000W |
| Colour | White |
| Air Extraction | 500 mÂł/hr |
| Power Wattage | 60W |
| Voltage | 220–240V 50Hz |
| Material | Polypropylene Housing |
| Cutout Size | 475 Ă— 325 mm |
| Decibel Rating | ≤ 45 dB |
| IP Rating | IPX2 |
| Heating Wattage / Type | 1000W R7s Heat Tube (238mm) |
| Lighting Wattage / Type | 20W LED |
| Colour Temperature | 3000K / 4000K / 5000K |
| Lumens Output | 2400lm |
| Minimum Ceiling Depth | 220mm |
| Ducting Size | 150mm |
| Accessories Included | 1 Ă— 1.5m duct 2 Ă— ducting clips 1 Ă— 3 gang switch 1 Ă— heat tube |


















