
Quasar DC Mini 4 in 1 Bathroom Heater, Cooler and Exhaust Fan with Tricolour LED Light
Bathroom Exhaust Fan with 20W Tricolour LED Light
Upgrade your bathroom with this sleek, low-profile exhaust fan featuring an integrated 20W tricolour LED panel light. Designed to suit a wide range of bathroom applications, it delivers efficient ventilation while providing bright, adjustable lighting.
With a flexible cut-out design, this unit is ideal for both new installations and retrofit projects. Built using durable polypropylene housing and a polycarbonate fascia, it ensures long-lasting performance in humid environments.
Key Features
- Sleek, low-profile design to suit modern bathrooms
- Integrated 20W tricolour LED panel light (adjustable colour temperature)
- Variable cut-out size for easy retro-fit installation
- Durable polypropylene (PP) housing with polycarbonate (PC) fascia
- Built-in thermal overload protection for added safety
- Efficient fan-only and cooling function
- Back draft stopper included
- Cut-out template included for easy installation
- Compatible with Martec Bathroom Remote (MBHPTKIT – sold separately)
| Colour | Matt White |
|---|---|
| Air Extraction (mÂł/hr) | 330 mÂł/hr |
| Exhaust Fan Wattage | 25W |
| Voltage | 220–240V 50Hz |
| Material | Polypropylene housing |
| Cut Out Size | Variable from 330 x 330mm up to 350 x 350mm |
| Decibel Rating | ≤40dB |
| IP Rating | IPX4 |
| Heating Wattage / Type | 2200W PTC |
| Lighting Wattage / Type | 20W LED |
| Colour Temperature | 3000K / 4000K / 5000K |
| Lumens Output | 1200lm / 1190lm / 1180lm |
| Minimum Ceiling Depth | 200mm |
| Ducting Size | 100mm |
| Accessories Included | 1x 1.5m duct, 2x ducting clips, 1x external grille, 1x 4 gang switch |
Original: $177.74
-65%$177.74
$62.21Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Bathroom Exhaust Fan with 20W Tricolour LED Light
Upgrade your bathroom with this sleek, low-profile exhaust fan featuring an integrated 20W tricolour LED panel light. Designed to suit a wide range of bathroom applications, it delivers efficient ventilation while providing bright, adjustable lighting.
With a flexible cut-out design, this unit is ideal for both new installations and retrofit projects. Built using durable polypropylene housing and a polycarbonate fascia, it ensures long-lasting performance in humid environments.
Key Features
- Sleek, low-profile design to suit modern bathrooms
- Integrated 20W tricolour LED panel light (adjustable colour temperature)
- Variable cut-out size for easy retro-fit installation
- Durable polypropylene (PP) housing with polycarbonate (PC) fascia
- Built-in thermal overload protection for added safety
- Efficient fan-only and cooling function
- Back draft stopper included
- Cut-out template included for easy installation
- Compatible with Martec Bathroom Remote (MBHPTKIT – sold separately)
| Colour | Matt White |
|---|---|
| Air Extraction (mÂł/hr) | 330 mÂł/hr |
| Exhaust Fan Wattage | 25W |
| Voltage | 220–240V 50Hz |
| Material | Polypropylene housing |
| Cut Out Size | Variable from 330 x 330mm up to 350 x 350mm |
| Decibel Rating | ≤40dB |
| IP Rating | IPX4 |
| Heating Wattage / Type | 2200W PTC |
| Lighting Wattage / Type | 20W LED |
| Colour Temperature | 3000K / 4000K / 5000K |
| Lumens Output | 1200lm / 1190lm / 1180lm |
| Minimum Ceiling Depth | 200mm |
| Ducting Size | 100mm |
| Accessories Included | 1x 1.5m duct, 2x ducting clips, 1x external grille, 1x 4 gang switch |


















