
Capella LED Vanity Light Range White or Black - 16W or 20W
The Capella vanity range by Cougar Lighting provides a modern aesthetic to your bathroom space that combines unequaled quality with ample illumination within it's multipurpose slimline design. Featuring a frosted acrylic adjustable diffuser for even light distribution, this dimmable vanity light includes the latest energy saving LED technology that's designed to be both functional and flattering. Available in two sizes.
Â
| Lights | 1 Light |
|---|---|
| Projection | 185mm |
| Height: | 70mm |
| Length | 16W 660mm / 20W 820mm |
| Globe Type | LED |
| Lumens | 16W 1200lm / 20W 1480lm |
| Dimmable | Yes |
| Material/Finish | Aluminium |
| Voltage | 240V |
| Colour Temp | 4000K - Cool White |
| Warranty | 12 Months |
| Model | CAPE16WLEDWHT,CAPE20WLEDWHT/CAPE16WLEDBLK,CAPE20WLEDBLK |
Original: $213.43
-65%$213.43
$74.70Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Capella vanity range by Cougar Lighting provides a modern aesthetic to your bathroom space that combines unequaled quality with ample illumination within it's multipurpose slimline design. Featuring a frosted acrylic adjustable diffuser for even light distribution, this dimmable vanity light includes the latest energy saving LED technology that's designed to be both functional and flattering. Available in two sizes.
Â
| Lights | 1 Light |
|---|---|
| Projection | 185mm |
| Height: | 70mm |
| Length | 16W 660mm / 20W 820mm |
| Globe Type | LED |
| Lumens | 16W 1200lm / 20W 1480lm |
| Dimmable | Yes |
| Material/Finish | Aluminium |
| Voltage | 240V |
| Colour Temp | 4000K - Cool White |
| Warranty | 12 Months |
| Model | CAPE16WLEDWHT,CAPE20WLEDWHT/CAPE16WLEDBLK,CAPE20WLEDBLK |
























