
Cougar Tura Exterior LED Wall Light White Small TURA2ESMWHT
Equipped with a high IP54 rating, the Tura series by Cougar is optimally protected against wind and weather, making it well suited for exposed entrance or patio areas. The fixed LEDs emit a warm white light that is soft and inviting, creating beautiful light accents on the wall.
| Globe Type | LED 2x 5w COB |
|---|---|
| Lights | 2 Light |
| LED Globe | LED Globe |
| Lumens | 487lm |
| Colour Temp | 3000K - Warm White |
| Height: | 200mm |
| Width | 90mm |
| Projection | 90mm |
| Material/Finish | Die-Cast Aluminium |
| IP Rating | 54 |
| Voltage | 240V |
| Warranty | 12 Months |
| Model | TURA2ESMWHT |
Original: $96.37
-65%$96.37
$33.73Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Equipped with a high IP54 rating, the Tura series by Cougar is optimally protected against wind and weather, making it well suited for exposed entrance or patio areas. The fixed LEDs emit a warm white light that is soft and inviting, creating beautiful light accents on the wall.
| Globe Type | LED 2x 5w COB |
|---|---|
| Lights | 2 Light |
| LED Globe | LED Globe |
| Lumens | 487lm |
| Colour Temp | 3000K - Warm White |
| Height: | 200mm |
| Width | 90mm |
| Projection | 90mm |
| Material/Finish | Die-Cast Aluminium |
| IP Rating | 54 |
| Voltage | 240V |
| Warranty | 12 Months |
| Model | TURA2ESMWHT |
























