
Cougar Tura Exterior Up/Down LED Wall Light Black Large TURA2ELGBLK
Equipped with a high IP54 rating, the Tura series by Cougar is optimally protected against wind and weather, making it well suited for exposed entrance or patio areas. The fixed LEDs emit a warm white light that is soft and inviting, creating beautiful light accents on the wall.
| Globe Type | LED 2x 5w COB |
|---|---|
| Lights | 2 Light |
| LED Globe | 3000K Warm-White |
| Lumens | 591lm |
| Height: | 200mm |
| Width | 108mm |
| Projection | 108mm |
| Material/Finish | Die-Cast Aluminium |
| IP Rating | 54 |
| Voltage | 240V |
| Warranty | 12 Months |
| Model | TURA2LGMBLK |
Original: $110.64
-65%$110.64
$38.72Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Equipped with a high IP54 rating, the Tura series by Cougar is optimally protected against wind and weather, making it well suited for exposed entrance or patio areas. The fixed LEDs emit a warm white light that is soft and inviting, creating beautiful light accents on the wall.
| Globe Type | LED 2x 5w COB |
|---|---|
| Lights | 2 Light |
| LED Globe | 3000K Warm-White |
| Lumens | 591lm |
| Height: | 200mm |
| Width | 108mm |
| Projection | 108mm |
| Material/Finish | Die-Cast Aluminium |
| IP Rating | 54 |
| Voltage | 240V |
| Warranty | 12 Months |
| Model | TURA2LGMBLK |
























