
Cougar Palento LED Pendant Black or White
The Palento LED pendant by Cougar captivates with its appearance, which makes it a wonderful addition to modern, contemporary living areas, kitchen islands or aboveĀ dining room tables. This beautifully shaped pendant with it's striking curved silhouette includes the latest Tri-Coloured LED technology designed to radiate it's illumination evenly and effectively.
| Colour Temp | Tri-Colour 3000K/4000K/5000K |
|---|---|
| No. Of Lights | 1 Light |
| Globe Included | Yes |
| Globe Type | LED 88W |
| Lumens | 3k: 1751Lm 4k: 1883Lm 5k: 1752Lm |
| Overall Dimension | L: 1500mm W: 125mm H: 154mm + 2m cable |
| Dimmable | Yes |
| Suspension | Adjustable |
| Material/Finish | Metal |
| Warranty | 12 Months |
| Model | PALE1PLEDBLK / PALE1PLEDWHT |
Original: $634.59
-65%$634.59
$222.11Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Palento LED pendant by Cougar captivates with its appearance, which makes it a wonderful addition to modern, contemporary living areas, kitchen islands or aboveĀ dining room tables. This beautifully shaped pendant with it's striking curved silhouette includes the latest Tri-Coloured LED technology designed to radiate it's illumination evenly and effectively.
| Colour Temp | Tri-Colour 3000K/4000K/5000K |
|---|---|
| No. Of Lights | 1 Light |
| Globe Included | Yes |
| Globe Type | LED 88W |
| Lumens | 3k: 1751Lm 4k: 1883Lm 5k: 1752Lm |
| Overall Dimension | L: 1500mm W: 125mm H: 154mm + 2m cable |
| Dimmable | Yes |
| Suspension | Adjustable |
| Material/Finish | Metal |
| Warranty | 12 Months |
| Model | PALE1PLEDBLK / PALE1PLEDWHT |
























