
Cougar Tristan External Wall Light Greystone Large TRIS1ELGGS
Tristan external wall light series by Cougar features quality die-cast aluminium construction that's designed to protect against weather conditions which includes protection against salt water damage. This classically designed light source with its greystone finish and frosted glass fits in with numerous property and façade design styles and offers a stylish solution to your outdoor space.
| Globe Type | E27 |
|---|---|
| Lights | 1 Light |
| LED Globe | Not Included |
| Height: | 350mm |
| Width | 215mm |
| Projection | 190mm |
| Material/Finish | Die-Cast Aluminium |
| IP Rating | 43 |
| Voltage | 240V |
| Warranty | 12 Months |
| Model | TRIS1ELGGS |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Tristan external wall light series by Cougar features quality die-cast aluminium construction that's designed to protect against weather conditions which includes protection against salt water damage. This classically designed light source with its greystone finish and frosted glass fits in with numerous property and façade design styles and offers a stylish solution to your outdoor space.
| Globe Type | E27 |
|---|---|
| Lights | 1 Light |
| LED Globe | Not Included |
| Height: | 350mm |
| Width | 215mm |
| Projection | 190mm |
| Material/Finish | Die-Cast Aluminium |
| IP Rating | 43 |
| Voltage | 240V |
| Warranty | 12 Months |
| Model | TRIS1ELGGS |
























