
Cougar Tristan External Wall Light Old Bronze Small TRIS1ESMOBR
Tristan external wall light series by Cougar features quality die-cast aluminium construction that's designed to protect against weather conditions which includes protection against salt water damage. This classically designed light source with its bronze-coloured finish and frosted glass fits in with numerous property and façade design styles and offers a stylish solution to your outdoor space.
| Globe Type | E27 |
|---|---|
| Lights | 1 Light |
| LED Globe | Not Included |
| Height: | 285mm |
| Width | 180mm |
| Projection | 160mm |
| Material/Finish | Die-Cast Aluminium |
| IP Rating | 43 |
| Voltage | 240V |
| Warranty | 12 Months |
| Model | TRIS1ESMOBR |
Original: $117.78
-65%$117.78
$41.22Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Tristan external wall light series by Cougar features quality die-cast aluminium construction that's designed to protect against weather conditions which includes protection against salt water damage. This classically designed light source with its bronze-coloured finish and frosted glass fits in with numerous property and façade design styles and offers a stylish solution to your outdoor space.
| Globe Type | E27 |
|---|---|
| Lights | 1 Light |
| LED Globe | Not Included |
| Height: | 285mm |
| Width | 180mm |
| Projection | 160mm |
| Material/Finish | Die-Cast Aluminium |
| IP Rating | 43 |
| Voltage | 240V |
| Warranty | 12 Months |
| Model | TRIS1ESMOBR |
























