
Jean 1 Light Pendant Black or Gold
The Jean series by Cougar Lighting combines steel and glass to create a dramatic yet harmonious design. The transparent glass shade allows the light from the lamp to radiate powerfully and unfiltered in all directions, providing wide-ranging lighting that can be used for general illumination in any space.
Â
| No. Of Lights | 1 Light |
|---|---|
| Globe Included | No |
| Globe Type | E27 |
| Height: | 430mm |
| Width | 255mm |
| Canopy Size: | H: 25mm W: 90mm |
| Dimmable | Yes, With Dimmable Globes |
| Suspension | 200cm |
| Material/Finish | Metal/Glass |
| Warranty | 12 Months |
| Model | JEAN1PGLD |
Original: $134.91
-65%$134.91
$47.22Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Jean series by Cougar Lighting combines steel and glass to create a dramatic yet harmonious design. The transparent glass shade allows the light from the lamp to radiate powerfully and unfiltered in all directions, providing wide-ranging lighting that can be used for general illumination in any space.
Â
| No. Of Lights | 1 Light |
|---|---|
| Globe Included | No |
| Globe Type | E27 |
| Height: | 430mm |
| Width | 255mm |
| Canopy Size: | H: 25mm W: 90mm |
| Dimmable | Yes, With Dimmable Globes |
| Suspension | 200cm |
| Material/Finish | Metal/Glass |
| Warranty | 12 Months |
| Model | JEAN1PGLD |
























