
Jordet 4 Light Pendant
The Jordet series by Cougar Lighting combines steel and glass to create a dramatic yet harmonious design. The Jordet boasts a unique black frame that elegantly supports it's smoked glass shades, resulting in an exquisite blend of luxury and refined aesthetics.
| No. Of Lights | 4 Light |
|---|---|
| Globe Included | No |
| Globe Type | E14 |
| Height: | 342mm |
| Width | 210mm |
| Length | 1370mm |
| Canopy Size: | L: 460mm H: 28mm W: 105mm |
| Dimmable | Yes, With Dimmable Globes |
| Suspension | 200cm |
| Material/Finish | Metal/Glass |
| Warranty | 12 Months |
| Model | JORD4P |
Original: $591.76
-65%$591.76
$207.12Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Jordet series by Cougar Lighting combines steel and glass to create a dramatic yet harmonious design. The Jordet boasts a unique black frame that elegantly supports it's smoked glass shades, resulting in an exquisite blend of luxury and refined aesthetics.
| No. Of Lights | 4 Light |
|---|---|
| Globe Included | No |
| Globe Type | E14 |
| Height: | 342mm |
| Width | 210mm |
| Length | 1370mm |
| Canopy Size: | L: 460mm H: 28mm W: 105mm |
| Dimmable | Yes, With Dimmable Globes |
| Suspension | 200cm |
| Material/Finish | Metal/Glass |
| Warranty | 12 Months |
| Model | JORD4P |
























