
Martec Bandit Tricolour LED Security Light Single / Double Head with or without Sensor
- Modern designed exterior light for security lighting and safety
- Ideal solution for entrances, alfresco and exterior applications
- Polycarbonate head with UV stabilised ABS mounting base
- Fully adjustable heads
- Extra screw terminal for looping
- Quick connect base for fast and easy installation
- Manual override function
- Switchable colour temperature 3000K, 4000K and 5000K
- Adjustable time delay, lux level and sensitivity (sensor models only)
- Sensor output relay control (sensor models only
Â
| Specifications | |
|---|---|
| Ordering Code | MLXB3451M | MLXB3451MS | MLXB3452M | MLXB3452MS | MLXB3451W | MLXB3451WS | MLXB3452W | MLXB3452WS |
| Colour | Matt Black | White |
| Power Wattage | 12W | 2 x 12W |
| Voltage | 220-240Va.c. 50Hz |
| Material | ABS |
| Colour Temperature | 3000K / 4000K / 5000K |
| Lumens Output | 12W: 1050lm / 1100lm / 1100lm 2 x 12W: 2100lm / 2200lm / 2200lm |
| IP Rating | IP54 |
| Beam Angle | 90Ëš |
| CRI | Ra>80 |
| Rated Lifetime | 30,000 hours @ Ta25°C |
| Sensor | PIR (sensor models only) |
| Detection Range | 180° up to 16m (sensor models only) |
Original: $13.56
-65%$13.56
$4.75Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Modern designed exterior light for security lighting and safety
- Ideal solution for entrances, alfresco and exterior applications
- Polycarbonate head with UV stabilised ABS mounting base
- Fully adjustable heads
- Extra screw terminal for looping
- Quick connect base for fast and easy installation
- Manual override function
- Switchable colour temperature 3000K, 4000K and 5000K
- Adjustable time delay, lux level and sensitivity (sensor models only)
- Sensor output relay control (sensor models only
Â
| Specifications | |
|---|---|
| Ordering Code | MLXB3451M | MLXB3451MS | MLXB3452M | MLXB3452MS | MLXB3451W | MLXB3451WS | MLXB3452W | MLXB3452WS |
| Colour | Matt Black | White |
| Power Wattage | 12W | 2 x 12W |
| Voltage | 220-240Va.c. 50Hz |
| Material | ABS |
| Colour Temperature | 3000K / 4000K / 5000K |
| Lumens Output | 12W: 1050lm / 1100lm / 1100lm 2 x 12W: 2100lm / 2200lm / 2200lm |
| IP Rating | IP54 |
| Beam Angle | 90Ëš |
| CRI | Ra>80 |
| Rated Lifetime | 30,000 hours @ Ta25°C |
| Sensor | PIR (sensor models only) |
| Detection Range | 180° up to 16m (sensor models only) |
























