
Martec Blitz II 13W Tricolour LED Downlight
One of our top-selling LED downlight, the Blitz and Titan models are delivering the highest lumen output for optimal brightness. Martec's downlights stand out with a color-changing temperature switch and a durable polycarbonate thermoplastic housing, ensuring longevity without rust or corrosion worries. With a life expectancy exceeding 50,000 hours and the ability to dim down to 10%, these downlights offer exceptional brightness and reliability, making them a superior choice in the market.
| Brand | Martec Lighting |
| Sku(s) | TLBD34510WD |
| Product Type | Downlight |
| Colour | Matt White/Matt Black |
| Diameter | ø110mm |
| Height | 32.5mm |
| Cut Out | ø90mm |
| Bulbs Required | 1 |
| Bulb Type | LED |
| Wattage | 10w |
| IP Rating | IP44 |
| CRI | 80 |
| Colour Temperature | 3000k, 4000k, 5000k |
| Lumens | 900lm, 930lm, 970lm |
| Beam Angle | 100° |
Original: $7.46
-65%$7.46
$2.61Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
One of our top-selling LED downlight, the Blitz and Titan models are delivering the highest lumen output for optimal brightness. Martec's downlights stand out with a color-changing temperature switch and a durable polycarbonate thermoplastic housing, ensuring longevity without rust or corrosion worries. With a life expectancy exceeding 50,000 hours and the ability to dim down to 10%, these downlights offer exceptional brightness and reliability, making them a superior choice in the market.
| Brand | Martec Lighting |
| Sku(s) | TLBD34510WD |
| Product Type | Downlight |
| Colour | Matt White/Matt Black |
| Diameter | ø110mm |
| Height | 32.5mm |
| Cut Out | ø90mm |
| Bulbs Required | 1 |
| Bulb Type | LED |
| Wattage | 10w |
| IP Rating | IP44 |
| CRI | 80 |
| Colour Temperature | 3000k, 4000k, 5000k |
| Lumens | 900lm, 930lm, 970lm |
| Beam Angle | 100° |
















