
Martec Zorro DC 48″ Ceiling Fan With Remote Control With Light or Without Light
The Zorro DC Ceiling Fan combines cutting-edge efficiency with sleek modern design, making it the perfect choice for both indoor and covered outdoor areas. Powered by a 23W brushless DC motor, it delivers powerful yet whisper-quiet performance while keeping energy use to a minimum.
Featuring patented Fast Fix blades for quick and easy installation, the Zorro DC offers 6 speed settings plus unique comfort sleep and breeze modes for ultimate personal comfort. The fan is fully reversible for summer and winter operation, ensuring year-round performance with a simple touch of the 8-speed remote control
-
Patented Fast fix blades for easy installation - Brushless quiet and efficient 23W DC motor
- Slimline designed ideal for indoor and covered outdoor applications
- Unique comfort sleep and breeze mode + 6 other speed settings
- ABS blades and body with steel canopy
- Fully reversible for summer and winter mode from remote control
- Supplied with 8 speed remote control
| Specifications | |
|---|---|
| Model Name | Zorro DC |
| Model Numbers | MZDC123W - MZDC1233W |
| Warranty Period | 2 Year In Home Warranty |
| Power Wattage | 23W DC |
| Voltage | 220-240Va.c. 50-60Hz |
| Air Movement | 9,000m³/hr |
| Number of Speeds | 6 + 2 (Unique comfort sleep and breeze mode) |
| Material | ABS blades |
| Number of Blades | 3 |
| Blade Pitch | 12° |
| Hangsure Canopy | 10° |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Zorro DC Ceiling Fan combines cutting-edge efficiency with sleek modern design, making it the perfect choice for both indoor and covered outdoor areas. Powered by a 23W brushless DC motor, it delivers powerful yet whisper-quiet performance while keeping energy use to a minimum.
Featuring patented Fast Fix blades for quick and easy installation, the Zorro DC offers 6 speed settings plus unique comfort sleep and breeze modes for ultimate personal comfort. The fan is fully reversible for summer and winter operation, ensuring year-round performance with a simple touch of the 8-speed remote control
-
Patented Fast fix blades for easy installation - Brushless quiet and efficient 23W DC motor
- Slimline designed ideal for indoor and covered outdoor applications
- Unique comfort sleep and breeze mode + 6 other speed settings
- ABS blades and body with steel canopy
- Fully reversible for summer and winter mode from remote control
- Supplied with 8 speed remote control
| Specifications | |
|---|---|
| Model Name | Zorro DC |
| Model Numbers | MZDC123W - MZDC1233W |
| Warranty Period | 2 Year In Home Warranty |
| Power Wattage | 23W DC |
| Voltage | 220-240Va.c. 50-60Hz |
| Air Movement | 9,000m³/hr |
| Number of Speeds | 6 + 2 (Unique comfort sleep and breeze mode) |
| Material | ABS blades |
| Number of Blades | 3 |
| Blade Pitch | 12° |
| Hangsure Canopy | 10° |


















