
Mercator Noel 1Lt Large Light Pendant - Black/White
Mercator Noel 1Lt Large Light Pendant - Black/White
Specification:
- Small and Large Pendant Range
- Matt Black / Matt White with Natural Wood Top
- Black or White Fabric Cord and Canopy
- E27
- Max. Wattage: 25w, 40w
Dimension:
- Small: ø260mm x 290mm
- Large: ø400mm x 320mm
- Fabric Cord: 1500mm
- Canopy Diameter: ø100mm
Dimensions:
| Brand | Mercator Lighting |
| Bulbs Required | 1 |
| Bulb Included | No |
| Canopy Mount Dimensions | ø100mm |
| Cord Length | 1500mm |
| Material | Fabric |
| Globe Base | E27 |
| Height | 290mm, 320mm |
| Shade Finish | White, Black |
| SKU(S) | MP4931S/WHT, MP4931S/BLK, MP4931L/WHT, MP4931L/BLK |
| Wattage | 25w, 40w |
| Width / Diameter | ø260mm, ø400mm |
Original: $99.94
-65%$99.94
$34.98Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Mercator Noel 1Lt Large Light Pendant - Black/White
Specification:
- Small and Large Pendant Range
- Matt Black / Matt White with Natural Wood Top
- Black or White Fabric Cord and Canopy
- E27
- Max. Wattage: 25w, 40w
Dimension:
- Small: ø260mm x 290mm
- Large: ø400mm x 320mm
- Fabric Cord: 1500mm
- Canopy Diameter: ø100mm
Dimensions:
| Brand | Mercator Lighting |
| Bulbs Required | 1 |
| Bulb Included | No |
| Canopy Mount Dimensions | ø100mm |
| Cord Length | 1500mm |
| Material | Fabric |
| Globe Base | E27 |
| Height | 290mm, 320mm |
| Shade Finish | White, Black |
| SKU(S) | MP4931S/WHT, MP4931S/BLK, MP4931L/WHT, MP4931L/BLK |
| Wattage | 25w, 40w |
| Width / Diameter | ø260mm, ø400mm |



















