
Mercator Sawyer 1Lt Pendant Light - Black/Natural
Black or Natural rattan shade ceiling pendant with matt black/white metalware and matching black/white braided 200cm fabric cord (adjustable height). Compatible with LED globes (not included). Looks best with LED filament globes installed as shown in the image.
Looks best installed above dining tables, kitchen and island benches, living areas, hallways, bedrooms and more.
Specification:
- Colour: Black or Natural
- Globe Base: E27
- No. of Light: 1
- Wattage: 40w max
- Globe: Not Included
- Warranty: 1 Year
Dimension:
- Shade Diameter: ø400mm
- Shade Height: 440mm
- Canopy Diameter: ø100mm
- Canopy Height: 20mm
- Cord Length: 2000mm (adjustable)
| Brand | Telbix Lighting |
| Sku(s) | MPLS013BLK, MPLS013NAT |
| Product Type | Pendant Light |
| Colour | Black, Natural |
| Shade Diameter | ø400mm |
| Shade Height | 440mm |
| Canopy Diameter | ø100mm |
| Canopy Height | 20mm |
| Cord Length | 2000mm (adjustable) |
| Material | Rattan |
| Bulbs Required | 1 |
| Bulb Included | No |
| Bulb Type | E27 |
| Wattage (max) | 40w |
| Warranty | 1 Year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Black or Natural rattan shade ceiling pendant with matt black/white metalware and matching black/white braided 200cm fabric cord (adjustable height). Compatible with LED globes (not included). Looks best with LED filament globes installed as shown in the image.
Looks best installed above dining tables, kitchen and island benches, living areas, hallways, bedrooms and more.
Specification:
- Colour: Black or Natural
- Globe Base: E27
- No. of Light: 1
- Wattage: 40w max
- Globe: Not Included
- Warranty: 1 Year
Dimension:
- Shade Diameter: ø400mm
- Shade Height: 440mm
- Canopy Diameter: ø100mm
- Canopy Height: 20mm
- Cord Length: 2000mm (adjustable)
| Brand | Telbix Lighting |
| Sku(s) | MPLS013BLK, MPLS013NAT |
| Product Type | Pendant Light |
| Colour | Black, Natural |
| Shade Diameter | ø400mm |
| Shade Height | 440mm |
| Canopy Diameter | ø100mm |
| Canopy Height | 20mm |
| Cord Length | 2000mm (adjustable) |
| Material | Rattan |
| Bulbs Required | 1 |
| Bulb Included | No |
| Bulb Type | E27 |
| Wattage (max) | 40w |
| Warranty | 1 Year |



















