
Olympus 3 Light LED Pendant Gold, White or Black
The Olympus 3 Light LED Pendant offers a unique show-stopping design complete with circular rings of light encased in a crystal look acrylic diffuser.
Hanging from the central ceiling canopy, unique facetted clear innerĀ rings create an enchanting play of light, making it an ideal statement piece for various rooms.
With extended suspension cables the Olympus can be proudly positioned at the optimal height regardless of your ceiling height.
| Colour Temp | Tri-Colour 3000K/4000K/5000K |
|---|---|
| No. Of Lights | 3 Light |
| Globe Included | Yes |
| Globe Type | LED 57.6W |
| Lumens | 3K 2242lm / 4K 2310lm / 5K 2162lm |
| Canopy Size: | 250mm x 40mm |
| Overall Dimension | H: 78.50mm + 2m cable W: 500mm |
| Dimmable | Yes |
| Suspension | Fully Adjustable |
| Material/Finish | Metal |
| Warranty | 12 Months |
| Model | OLYM3PLEDGLD |
Original: $327.64
-65%$327.64
$114.67Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Olympus 3 Light LED Pendant offers a unique show-stopping design complete with circular rings of light encased in a crystal look acrylic diffuser.
Hanging from the central ceiling canopy, unique facetted clear innerĀ rings create an enchanting play of light, making it an ideal statement piece for various rooms.
With extended suspension cables the Olympus can be proudly positioned at the optimal height regardless of your ceiling height.
| Colour Temp | Tri-Colour 3000K/4000K/5000K |
|---|---|
| No. Of Lights | 3 Light |
| Globe Included | Yes |
| Globe Type | LED 57.6W |
| Lumens | 3K 2242lm / 4K 2310lm / 5K 2162lm |
| Canopy Size: | 250mm x 40mm |
| Overall Dimension | H: 78.50mm + 2m cable W: 500mm |
| Dimmable | Yes |
| Suspension | Fully Adjustable |
| Material/Finish | Metal |
| Warranty | 12 Months |
| Model | OLYM3PLEDGLD |
























