
Sunrise Wall Light Plaster 150/200 LED White Havit Lighting - HV8069, HV8070
- High density extra strong plaster
- Super bright white
- Easily painted to match decor
- IP rating: IP20
- Indoor use only
Specifications:
- Brand: Havit Lighting
- Product Name: Sunrise
- Category: Wall Light
- Shape: Square
- Material: Plaster
- Plaster: 150, 200
- Finishes: Super Bright White
- Colour: White
- Lamp: LED
- Lamp Base: G9, E14
- Use: Indoor Only
- Light: 1 Wattage: 2w, 3w
- Power: 240V
- Lumens: 130lm, 120lm, 240lm, 220lm
- Colour Temp: 6000k, 3000k
- Light Colour: Cool White, Warm White
- IP Rating: IP20
- Globe: Included
Dimension:
- Length: 150mm, 200mm
- Width: 100mm
- Height: 50mm
| Brand | Havit Lighting |
| Sku(s) | HV8069W, HV8069C, HV8070W, HV8070C |
| Product Type | Indoor Wall Light |
| Colour | White |
| Length | 150mm, 200mm |
| Width | 100mm |
| Height | 50mm |
| Wattage (Max) | 2w,3w |
| Globe Type | LED |
| Globe Base | G9, E14 |
| Bulb Included | Yes |
| Colour Temperature | 3000k, 6000k |
| Lumens | 120lm, 130lm, 220lm, 240lm |
| Voltage | 240v |
| IP Rating | IP20 |
Original: $101.44
-65%$101.44
$35.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- High density extra strong plaster
- Super bright white
- Easily painted to match decor
- IP rating: IP20
- Indoor use only
Specifications:
- Brand: Havit Lighting
- Product Name: Sunrise
- Category: Wall Light
- Shape: Square
- Material: Plaster
- Plaster: 150, 200
- Finishes: Super Bright White
- Colour: White
- Lamp: LED
- Lamp Base: G9, E14
- Use: Indoor Only
- Light: 1 Wattage: 2w, 3w
- Power: 240V
- Lumens: 130lm, 120lm, 240lm, 220lm
- Colour Temp: 6000k, 3000k
- Light Colour: Cool White, Warm White
- IP Rating: IP20
- Globe: Included
Dimension:
- Length: 150mm, 200mm
- Width: 100mm
- Height: 50mm
| Brand | Havit Lighting |
| Sku(s) | HV8069W, HV8069C, HV8070W, HV8070C |
| Product Type | Indoor Wall Light |
| Colour | White |
| Length | 150mm, 200mm |
| Width | 100mm |
| Height | 50mm |
| Wattage (Max) | 2w,3w |
| Globe Type | LED |
| Globe Base | G9, E14 |
| Bulb Included | Yes |
| Colour Temperature | 3000k, 6000k |
| Lumens | 120lm, 130lm, 220lm, 240lm |
| Voltage | 240v |
| IP Rating | IP20 |






















