
Zodiac LED Vanity Light Range White or Black
The Zodiac vanity range by Cougar Lighting provides a modern aesthetic to your bathroom space that combines unequaled quality with ample illumination within it's sophisticated slimline design. Featuring a frosted acrylic diffuser for even light distribution, this dimmable vanity light includes the latest energy saving LED technology that's designed to be both functional and flattering. Available in three sizes.
| Projection | 75mm |
|---|---|
| Height: | 45mm |
| Length | 12W 540mm / 16W 700mm / 20W 860mm |
| Globe Type | LED |
| Lumens | 12W 1030lm / 16W 1380lm / 20W 1685lm |
| Dimmable | Yes |
| Material/Finish | Aluminium |
| Voltage | 240V |
| Colour Temp | 4000K - Cool White |
| Warranty | 12 Months |
Original: $163.47
-65%$163.47
$57.21Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Zodiac vanity range by Cougar Lighting provides a modern aesthetic to your bathroom space that combines unequaled quality with ample illumination within it's sophisticated slimline design. Featuring a frosted acrylic diffuser for even light distribution, this dimmable vanity light includes the latest energy saving LED technology that's designed to be both functional and flattering. Available in three sizes.
| Projection | 75mm |
|---|---|
| Height: | 45mm |
| Length | 12W 540mm / 16W 700mm / 20W 860mm |
| Globe Type | LED |
| Lumens | 12W 1030lm / 16W 1380lm / 20W 1685lm |
| Dimmable | Yes |
| Material/Finish | Aluminium |
| Voltage | 240V |
| Colour Temp | 4000K - Cool White |
| Warranty | 12 Months |
























