
Blitz II 13W Quadcolour LED Downlight
Blitz II is a low profile and dimmable downlight that features excellent performance and allows for easy installation. It is ideal for any residential, corridor, reception, retail and office areas. Tricolour allows you to select colour temperature.
- Low profile fixed downlight with flush diffuser
- Ideal for residential, apartments and internal applications
- Thermoplastic housing with polycarbonate diffuser and remote driver
- IC-4 or IC-F covered and abutted with insulation
- Switchable colour temperature between 3000K, 4000K, 5000K, 6000K
- Compatible with Martec® lighting dimmer MTD350VAP and MTD350VAR (sold separately)
| Model Name | Blitz II |
|---|---|
| Model Numbers | TLBD34510WD | TLBD34510MD |
| Colour | Matt White | Matt Black |
| Power Wattage | 13W |
| Voltage | 220–240V ~ 50Hz |
| Material | Thermoplastic housing with polycarbonate diffuser |
| Cut Out Size | Ø 90mm |
| Colour Temperature | 3000K / 4000K / 5000K / 6000K |
| Lumens Output | Up to 1000lm |
| IP Rating | IP44 (front only) |
| Beam Angle | 100° |
| CRI | Ra > 80 |
| Rated Lifetime | 50,000 hours @ Ta 25°C |
| Dimmable | Yes |
| Flex and Plug | 1M flex and plug |
Original: $7.46
-65%$7.46
$2.61Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Blitz II is a low profile and dimmable downlight that features excellent performance and allows for easy installation. It is ideal for any residential, corridor, reception, retail and office areas. Tricolour allows you to select colour temperature.
- Low profile fixed downlight with flush diffuser
- Ideal for residential, apartments and internal applications
- Thermoplastic housing with polycarbonate diffuser and remote driver
- IC-4 or IC-F covered and abutted with insulation
- Switchable colour temperature between 3000K, 4000K, 5000K, 6000K
- Compatible with Martec® lighting dimmer MTD350VAP and MTD350VAR (sold separately)
| Model Name | Blitz II |
|---|---|
| Model Numbers | TLBD34510WD | TLBD34510MD |
| Colour | Matt White | Matt Black |
| Power Wattage | 13W |
| Voltage | 220–240V ~ 50Hz |
| Material | Thermoplastic housing with polycarbonate diffuser |
| Cut Out Size | Ø 90mm |
| Colour Temperature | 3000K / 4000K / 5000K / 6000K |
| Lumens Output | Up to 1000lm |
| IP Rating | IP44 (front only) |
| Beam Angle | 100° |
| CRI | Ra > 80 |
| Rated Lifetime | 50,000 hours @ Ta 25°C |
| Dimmable | Yes |
| Flex and Plug | 1M flex and plug |


















