Matt White Single Adjustable Wall Light Tivah Havit Lighting - HV1235T, HV1237GU10T, HV1237MR16T

Matt White Single Adjustable Wall Light Tivah Havit Lighting - HV1235T, HV1237GU10T, HV1237MR16T
- Tivah Single Adjustable Wall Pillar Light
- Aluminium Poly Powder Coated White
- Matching Backing Plate
- 90° Tilt & 270° Swivel
- High Output Reflector To Maximise Light
- TRI Colour
- 3000k, 4000k + 5500k
- IP Rating: IP65
- Beam Angle (HV1237): 120 degrees
- Beam Angle (HV1235): 60 degrees
- Input Voltage: 240v AC or 12v DC
- 3 Years Replacement Warranty
12v model must be used with suitable 12v DC LED drive
| Brand | Havit Lighting |
| Sku(s) | HV1237GU10T, HV1237MR16T, HV1235T |
| Product Type | Outdoor Wall Light |
| Colour | Matt White |
| Length | 175mm |
| Diameter | 60mm |
| Material | Aluminium |
| Wattage (max) | 3/5/7w, 5w, 5w |
| Bulbs Required | 1 |
| Bulb Type | GU10, GU10, MR16 |
| Bulb Included | Yes |
| Colour Temperature | 3000k, 4000k + 5500k |
| Lumens | 200-560lm, 255-595lm, 270-630lm, 270lm, 285lm, 300lm |
| Voltage | 240v AC, 12v DC |
| IP Rating | IP65 |
| Warranty | 3 Years |
Original: $53.74
-65%$53.74
$18.81Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Tivah Single Adjustable Wall Pillar Light
- Aluminium Poly Powder Coated White
- Matching Backing Plate
- 90° Tilt & 270° Swivel
- High Output Reflector To Maximise Light
- TRI Colour
- 3000k, 4000k + 5500k
- IP Rating: IP65
- Beam Angle (HV1237): 120 degrees
- Beam Angle (HV1235): 60 degrees
- Input Voltage: 240v AC or 12v DC
- 3 Years Replacement Warranty
12v model must be used with suitable 12v DC LED drive
| Brand | Havit Lighting |
| Sku(s) | HV1237GU10T, HV1237MR16T, HV1235T |
| Product Type | Outdoor Wall Light |
| Colour | Matt White |
| Length | 175mm |
| Diameter | 60mm |
| Material | Aluminium |
| Wattage (max) | 3/5/7w, 5w, 5w |
| Bulbs Required | 1 |
| Bulb Type | GU10, GU10, MR16 |
| Bulb Included | Yes |
| Colour Temperature | 3000k, 4000k + 5500k |
| Lumens | 200-560lm, 255-595lm, 270-630lm, 270lm, 285lm, 300lm |
| Voltage | 240v AC, 12v DC |
| IP Rating | IP65 |
| Warranty | 3 Years |






















