
Mercator Vaucluse 1Lt Pendant Light - Antique Brass
Vaucluse 1 light pendant by Mercator features a distinctive capiz shell shade with antique brass metalware. Complete the look by using one of our new energy efficient LED filament globes.
-
Antique brass and copiz shade
-
Antique brass metalware
-
Shade:30cm
-
1.5cm metal chain
Specifications:
-
Material: Metal
-
Wattage: 60W
-
Globe Type: E27
-
Globe Included: No
| Product Code | MPLS017 |
|---|---|
| Globe Base Type | Edison Screw E27 |
| Colour | Antique Brass |
| Voltage | 240v |
Dimensions:
| No. Of Lights | 1 Light |
|---|---|
| Globe Included | No |
| Globe Type | E27 |
| Height: | 54cm (Shade) |
| Diameter | 30cm |
| Dimmable | Yes, With Dimmable Globes |
| Suspension | 150cm |
| Warranty | 12 Months |
| Model | MPLS017 |
Original: $156.33
-65%$156.33
$54.72Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Vaucluse 1 light pendant by Mercator features a distinctive capiz shell shade with antique brass metalware. Complete the look by using one of our new energy efficient LED filament globes.
-
Antique brass and copiz shade
-
Antique brass metalware
-
Shade:30cm
-
1.5cm metal chain
Specifications:
-
Material: Metal
-
Wattage: 60W
-
Globe Type: E27
-
Globe Included: No
| Product Code | MPLS017 |
|---|---|
| Globe Base Type | Edison Screw E27 |
| Colour | Antique Brass |
| Voltage | 240v |
Dimensions:
| No. Of Lights | 1 Light |
|---|---|
| Globe Included | No |
| Globe Type | E27 |
| Height: | 54cm (Shade) |
| Diameter | 30cm |
| Dimmable | Yes, With Dimmable Globes |
| Suspension | 150cm |
| Warranty | 12 Months |
| Model | MPLS017 |





















