
Mercator Vior 1Lt 30W Small LED Pendant Light MPLS002NAT-S
The Vior pendant by Mercator features on-trend natural timber and is complimented by black/silver metalware. This contemporary pendant is designed to provide excellent lighting levels for all room types and it's modern eye-catching looks makes it a perfect feature piece above your kitchen island or dining area.
| Globe Included | Yes |
|---|---|
| Globe Type | 25W LED 2700 –6100K |
| Lumens | 1400lm |
| Diameter | Shade: L120 x W4.5 x H4.5cm |
| Canopy Size: | D20 x H4cm |
| Dimmable | Yes, Touch dimming switch on shade |
| Suspension | 1.8m Wire Suspension (Adjustable) |
| Material/Finish | Wood / Timber |
| Wattage | 25 Watt |
| Warranty | 12 Months |
| Model | MPLS002NAT-S |
Original: $251.23
-65%$251.23
$87.93Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Vior pendant by Mercator features on-trend natural timber and is complimented by black/silver metalware. This contemporary pendant is designed to provide excellent lighting levels for all room types and it's modern eye-catching looks makes it a perfect feature piece above your kitchen island or dining area.
| Globe Included | Yes |
|---|---|
| Globe Type | 25W LED 2700 –6100K |
| Lumens | 1400lm |
| Diameter | Shade: L120 x W4.5 x H4.5cm |
| Canopy Size: | D20 x H4cm |
| Dimmable | Yes, Touch dimming switch on shade |
| Suspension | 1.8m Wire Suspension (Adjustable) |
| Material/Finish | Wood / Timber |
| Wattage | 25 Watt |
| Warranty | 12 Months |
| Model | MPLS002NAT-S |





















