
Stainless Steel Adjustable Wall Light Fortis Havit Lighting - HV1272T
- Fortis Single Adjustable Wall Pillar Light
- High Grade 304 Stainless Steel
- 90° Tilt & 270° Swivel
- TRI Colour
- 3000k, 4000k + 5500k
- IP rating: IP54
- Input voltage: 240v AC
- 5w GU10 LED Globe
- 3 Years Replacement Warranty
| Order Code | Colour Temperature |
Lumens |
| HV1272T |
3000k 4000k 5500k |
270lm 285lm 300lm |
| Brand | Havit Lighting |
| Sku(s) | HV1272T |
| Product Type | Outdoor Wall Light |
| Colour | Stainless Steel |
| Height | 110mm |
| Width | 60mm |
| Projection | 174mm |
| Material | 304 Stainless Steel |
| Bulb Required | 1 |
| Bulb Included | Yes |
| Bulb Type | GU10 LED |
| Wattage | 5w |
| Voltage | 240v |
| IP Rating | IP54 |
| Colour Temperature | CCT (3000k-4000k-5500k) |
| Lumens | 270lm, 285lm, 300lm |
| Warranty | 3 Years |
Original: $55.11
-65%$55.11
$19.29Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Fortis Single Adjustable Wall Pillar Light
- High Grade 304 Stainless Steel
- 90° Tilt & 270° Swivel
- TRI Colour
- 3000k, 4000k + 5500k
- IP rating: IP54
- Input voltage: 240v AC
- 5w GU10 LED Globe
- 3 Years Replacement Warranty
| Order Code | Colour Temperature |
Lumens |
| HV1272T |
3000k 4000k 5500k |
270lm 285lm 300lm |
| Brand | Havit Lighting |
| Sku(s) | HV1272T |
| Product Type | Outdoor Wall Light |
| Colour | Stainless Steel |
| Height | 110mm |
| Width | 60mm |
| Projection | 174mm |
| Material | 304 Stainless Steel |
| Bulb Required | 1 |
| Bulb Included | Yes |
| Bulb Type | GU10 LED |
| Wattage | 5w |
| Voltage | 240v |
| IP Rating | IP54 |
| Colour Temperature | CCT (3000k-4000k-5500k) |
| Lumens | 270lm, 285lm, 300lm |
| Warranty | 3 Years |














