
Havit Bayside 2 Light 316 Stainless Steel Black External Wall Light HV36592W-BLK
The Bayside series by Havit offers an elegant Hamptons-style outdoor wall light made from 316 Stainless Steel with bevelled glass. It is also available in Poly Powder-Coated options for extra durability. This versatile light fixture is available in 3 sizes to accommodate different outdoor spaces.
- Bayside LED Wall Light
- 316 Stainless Steel Poly Powder Coated Black
- Supplied with LED Filament Globe
- Triac Dimmable
- IP Rating: IP54
- Input Voltage: 240v AC
- 2x 4w E27 Filament LED
| Globe Type | E27 |
|---|---|
| Lights | 2 Light |
| LED Globe | Included |
| Height: | 358mm |
| Width | 255mm |
| Projection | 150mm |
| Material/Finish | Stainless Steel 316 |
| IP Rating | 54 |
| Voltage | 240V |
| Warranty | 3 Year Replacement Warranty |
| Model | HV36592W-BLK |
Original: $142.32
-65%$142.32
$49.81Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Bayside series by Havit offers an elegant Hamptons-style outdoor wall light made from 316 Stainless Steel with bevelled glass. It is also available in Poly Powder-Coated options for extra durability. This versatile light fixture is available in 3 sizes to accommodate different outdoor spaces.
- Bayside LED Wall Light
- 316 Stainless Steel Poly Powder Coated Black
- Supplied with LED Filament Globe
- Triac Dimmable
- IP Rating: IP54
- Input Voltage: 240v AC
- 2x 4w E27 Filament LED
| Globe Type | E27 |
|---|---|
| Lights | 2 Light |
| LED Globe | Included |
| Height: | 358mm |
| Width | 255mm |
| Projection | 150mm |
| Material/Finish | Stainless Steel 316 |
| IP Rating | 54 |
| Voltage | 240V |
| Warranty | 3 Year Replacement Warranty |
| Model | HV36592W-BLK |
























